Вирџинија Хендерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вирџинија Авенел Хендерсон (30 ноември 1897 - 19 март 1996 година) била влијателна медицинска сестра, истражувачка, теоретичарка и авторка.

Хендерсон е позната по дефиницијата за медицинска сестра : „Уникатната функција на медицинската сестра е да и помага на поединката, болна или добра, во извршувањето на оние активности што придонесуваат за здравјето или закрепнување (или за мирна смрт) што би ја извршила без помош доколку личноста ја имаше потребната сила, волја или знаење “ (првпат објавено во Henderson & Nite 1978 , 1955 г. ) Таа е позната како „прва дама на медицинското негување“ и е наречена „несомнено најпозната медицинска сестра на 20 век“ и „квинтесенцијална медицинска сестра на дваесеттиот век“. Во една статија од 1996 година во Журналот за напредна медицинска нега , Едвард Халоран напишал: „Пишаните дела на Вирџинија Хендерсон ќе се гледаат исто така еквивалентни како на 20-от век од оние на основачката на модерното медицинско негување, Флоренс Најтингејл “.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Хендерсон е родена на 30 ноември 1897 година во Канзас Сити, Мисури од Даниел Б. Хендерсон, адвокат кој работел со автохтоните американци и Луси Минор (Игумен) Хендерсон. Таа беше петто од нивните осум деца. Таа пораснала во Вирџинија каде го добила своето рано образование во јавното училиште за момчињата на нејзиниот дедо.

Образование и кариера[уреди | уреди извор]

Раното образование на Хендерсон било дома во Вирџинија со нејзините тетки и вујко во неговото училиште само за момчиња.[1] Во 1921 година, Хендерсон дипломирала на американската армиска школа за медицинска нега во Вашингтон . Таа ја добила дипломата за наука во 1931 или 1932 година и магистрирала во 1934 година од колеџот на наставници, универзитет во Колумбија .

Кариерата како медицинска сестра во јавното здравство Хендерсон го започнала во 1921 година во населбата Хенри Стрит во Менхетен, Њујорк . Работела за Здружението за Посетувачката медицинска негувачка асоцијација од Вашингтон, од 1921 до 1923 година. Таа била прва инструкторка за медицинска сестра со полно работно време во Вирџинија, каде работела во презвитеријанската болница Норфолк од 1924 до 1929 година. Хендерсон предавала на колеџот за наставници, универзитет Колумбија од 1934 до 1948 година. Во 1953 година стана научен соработник на Јејл Факултетот за медицинска нега, преминувајќи во статус на редовен професор во пензија во 1971 година, продолжувајќи да служи на таа позиција до 1996 година. Таа, исто така, го обиколи светот низ целата своја кариера за да им помогне и да ги охрабри не само медицинските негуватели, туку и другите здравствени работници.[1]

Таа беше авторка на ревизијата на Учебникот за принципи и практики на медицинската нега на Берта Хармер во 1939 година (4-то издание. Кога умре оригиналниот автор). Била соавтор на петтото (1955) и шестото (1978) издание. До 1975 година, петтото издание беше најкористениот учебник за медицинска нега на англиски и шпански јазик. Таа развила една од најголемите теории за медицинска нега . „Моделот на Хендерсон“ се користи низ целиот свет за стандардизирање на медицинската нега. Индексот на медицинска нега, дванаесетгодишен проект што го режираше, ги опфати првите шеесет години истражување за медицинска нега. [2] Со години се сметаше за суштинска референца. Друга важна публикација беше, Истражување за медицинска нега: Анкета и проценка напишана со Лео Симонс. [3] Нејзината работа е заслужна со промена на фокусот на медицинските истражувања „од студирање медицинска сестра кон проучување на разликите што медицинските негувачи можат да ги направат во животот на луѓето“. Таа секогаш им кажувала на пациентите за обврските на медицинскиот негувач наместо за докторските обврски, правејќи ги медицинските негувачи покорисни спрема лекарите.[1]

Почести[уреди | уреди извор]

Хендерсон има добиено бројни почести. Меѓународниот совет на медицински негувачи и ја додели инаугуративната награда Кристијан Рејман во 1985 година, која се смета за најпрестижна награда во медицинската нега. Таа беше почесен соработник на Кралскиот колеџ за медицински негувачи во Обединетото Кралство (FRCN). Таа беше избрана во Куќата на славните на Здружението на медицински негувачи и има добиено почесни дипломи од тринаесет универзитети. Таа ја доби наградата за водство за медицински негувачи Вирџинија во 1985 година.[1] Складиштето на Вирџинија Хендерсон, ресурс за истражување медицински негувачи преку Интернет, што произлезе од Вирџинија Хендерсон меѓународната библиотека за медицински негувачи , во Сигма Тета Тау, е именуван во нејзина чест. Хендерсон била призната како една од педесет и една пионерски медицински негувач во Вирџинија во 2000 година.

Медицинска нега: Теорија на потреба[уреди | уреди извор]

Теоријата на Хендерсон го нагласува приоритетот на самоопределување на пациентот, така што пациентот ќе продолжи да прави добро откако ќе биде ослободен од болницата. Хендерсон ја карактеризирала улогата на медицинскиот негувач како супститутивна, што медицинскиот негувач ја прави за пациентот; дополнителна, што му помага на пациентот; или комплементарно, што е ангажирање со пациентот за да направи нешто. Улогата на медицинскиот негувач му помага на пациентот повторно да стане поединец. Таа распоредила медицински задачи во 14 различни компоненти засновани на лични потреби. Не само што медицинските негувачи се одговорни за пациентите, туку и да им помогнат да бидат тоа што се кога ќе ја напуштат нивната грижа. Ова уверува дека пациентот има помалку пречки за време на опоравувањето од тоа да биде болен или повреден, а помагањето да се врати во само-грижа е полесно кога медицинскиот негувач е таму за да мотивира додека пациентот не оди дома.[4]

Смрт[уреди | уреди извор]

Таа починала во 1996 година во Конектикат Хоспајс во Бранфорд, Конектикат, на возраст од 98 години и била закопана во семејното место во црковниот двор на црквата Свети Стефан, Форест, округот Бедфорд, Вирџинија. Таа е преживеана од нејзината правнука, Кетрин Марк Бурџ, медицинска негувачка во Ферфилд, Конектикат и дипломирана медицинска нега на Јеил.

Избрани публикации[уреди | уреди извор]

 • — (1935). Medical and Surgical Asepsis. The Nursing Education Bulletin. New York: Dept. of Nursing Education, Teachers College, Columbia University.
 • —; International Council of Nurses (ICN) (1961) [1960]. Basic Principles of Nursing Care. London: ICN. OCLC 474222238.
 • —; Nite, Gladys; Harmer, Bertha; International Council of Nurses (1997). Principles and Practice of Nursing. New York: Macmillan. OCLC 41028074. Првично објавено: (1978); Њујорк: Макмилан. Хендерсон исто така беше автор на ревидираното издание во 1939 година и соавтор на 4-то издание (1955 година).
 • —; Yale University Nursing Index Staff (1984). Nursing Studies Index: An Annotated Guide to Reported Studies, Research in Progress, Research Methods and Historical Materials in Periodicals, Books, and Pamphlets Published in English. Volumes I-IV. New York: Garland. ISBN 9780824065157.—; Yale University Nursing Index Staff (1984). Nursing Studies Index: An Annotated Guide to Reported Studies, Research in Progress, Research Methods and Historical Materials in Periodicals, Books, and Pamphlets Published in English. Volumes I-IV. New York: Garland. ISBN 9780824065157. —; Yale University Nursing Index Staff (1984). Nursing Studies Index: An Annotated Guide to Reported Studies, Research in Progress, Research Methods and Historical Materials in Periodicals, Books, and Pamphlets Published in English. Volumes I-IV. New York: Garland. ISBN 9780824065157. Првично објавено: V. IV (1963), V. I (1966), V. II (1970), V. III (1972); Филаделфија: B.Б. Липинкот.
 • Simmons, Leo W.; — (1964). Nursing Research : A Survey and Assessment. Volumes I-V. New York: Appleton-Century-Crofts. OCLC 451308225.
 • — (1991). The Nature of Nursing : A Definition and its Implications for Practice, Research, and Education : Reflections After 25 Years (Henderson 1966 Rev. and expanded. изд.). New York: National League for Nursing Press. ISBN 9780887374944.— (1991). The Nature of Nursing : A Definition and its Implications for Practice, Research, and Education : Reflections After 25 Years (Henderson 1966 Rev. and expanded. изд.). New York: National League for Nursing Press. ISBN 9780887374944. — (1991). The Nature of Nursing : A Definition and its Implications for Practice, Research, and Education : Reflections After 25 Years (Henderson 1966 Rev. and expanded. изд.). New York: National League for Nursing Press. ISBN 9780887374944.
 • — (1995). Halloran, Edward J. (уред.). A Virginia Henderson Reader : Excellence in Nursing. New York: Springer. ISBN 9780826188304.— (1995). Halloran, Edward J. (уред.). A Virginia Henderson Reader : Excellence in Nursing. New York: Springer. ISBN 9780826188304. — (1995). Halloran, Edward J. (уред.). A Virginia Henderson Reader : Excellence in Nursing. New York: Springer. ISBN 9780826188304.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Јеил Факултет за медицински сестри

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Vera, Matt (August 5, 2014). „Virginia Henderson- The First Lady Of Nursing“. Nurseslabs. Nurselabs.com. Посетено на March 3, 2016.
 2. Henderson 1984.
 3. Simmons & Henderson 1964.
 4. „Virginia Henderson - Nursing Theory“. www.nursing-theory.org. Посетено на 2016-04-05.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]