Вирџинија Апгар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Д-р
Вирџинија Апгар
Вирџинија Апгар (6 јули 1959)
Роден(а)јуни 7, 1909(1909-06-07)
Вестфилд, САД
Починал(а)август 7, 1974(1974-08-07) (воз. 65 г.)
Менхетен, Њујорк, САД
ДржавјанствоАмериканка
Занимањеанестезиолог
Активен период1937–1974
Познат(а) поИзумител на Апгаров тест

Вирџинија Апгар (англ. Virginia Apgar; 7 јуни 1909 — 7 август 1974) била американски акушерен анестезиолог[1][2] и иноватор на Апгаровиот тест за новороденчиња.

Кариера[уреди | уреди извор]

Таа специјализирала анестезиологија и педијатрија. Во нејзиното време, таа била водечки анестезиолог и основач на неонатологијата. На јавноста, и на своите родители, позната им е по својата медицинска иновација - Апгар тестот, со кој значајно се намалува процентот на смрт кај новороденчињата во светот.

Сакала да постане хирург,[3] но поради обесхрабрувањето од страната на др. Алан Виплиј се откажала. Се запишала за изучување на анестезиологијата и веќе во 1938 година постанала директорка на новоформираното Оделение за анестезиологија при Клиниката во Колумбија.

Вирџинија, во 1949 година, постанува редовна професорка на Универзитетот во Колумбија, а во 1953 година почнува да го применува тестот, кој се практикува и ден денес и го носи името според нејзе.

Објавила повеќе од 60 научни работи и голем број текстови за дневните и неделните весници во САД, обидувајќи се да им го објасни правиот начин на мајките за грижата за нивните бебиња.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Esra Gurkan. „Discoveries that changed the world“. Cnn.com. конс. 7 June 2018. 
  2. Today In Medical History - June 7, 2016“, „Medical News Bulletin | Health News and Medical Research“, 7 јуни 2016. (на en-US)
  3. „The Virginia Apgar Papers: biographical information“. Profiles in Science. National Library of Medicine. конс. May 17, 2014. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]