Вирусот (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вирусот
Надворешни врски
Мрежна страницаfxnetworks.com/thestrain

Вирусот е американска хорор драмска телевизиска серија што се емитувала на ФКС американски платен телевизиски канал од 13 јули 2014 година до 17 септември 2017 година.[1] Создадено е од Гиљермо дел Торо и Чак Хоган, засновано врз нивната истоимена романска трилогија . Карлтон Кисе работи како извршен продуцент и водител. Дел Торо и Хоган ја напишале пилот епизодата „ Ноќна нула “, што ја режирал дел Торо. Првата сезона од тринаесет епизоди била започната на 19 ноември 2013 година.[2] Пилот-епизодата била премиерно прикажана на Телевизискиот фестивал ATX во Остин, Тексас, на почетокот на јуни 2014 година.[3]

На 6 август 2014 година, ФКС американски платен телевизиски канал го обновил емитувањето на Вирусот за втора сезона со 13 епизоди, чија премиера била на 12 јули 2015 година.[4][5] На 7 август 2015 година, ФКС американски платен телевизиски канал го обновил емитувањето на Вирусот за трета сезона со 10 епизоди, чија премиера била на 28 август 2016 година.[6][7][8] ФКС американски платен телевизиски канал ја обновил серијата за четвртата и последна сезона на 27 септември 2016 година,[9] чија премиера била на 16 јули 2017 година.[10] Во текот на четирите сезони од Вирусот емитувани се, 46 епизоди.

Шоуто се концентрира околу д-р Ефрем Гудведер, шефот на Канарскиот проект со седиште во ЦДЦ во Њујорк, кој е повикан да го испита слетување на комерцијален патнички авион каде што сите што се наоѓаат во него се заразени.Она што неговиот тим го открива е вирусна епидемијакоја има сличности со антички вид вампиризам.Вирусот почнува да се шири и Гудведер работи со неговиот тим и група жители на градот и водат војна за спас на човештвото.

Улоги и ликови[уреди | уреди извор]

Главна екипа[уреди | уреди извор]

 • Кори Стол како д-р Ефрем „Еф“ Гудведер, шеф на ЦДЦ Канарскиот тим во Њујорк.[11]
 • Дејвид Бредли како професор Сестракијан Абрахам, на Холокаустот преживеан го претвори Њујорк pawnbroker . Џим Вотсон го глуми младиот Сетракијан во ретроспективи .[12][13]
 • Миа Маестро како д-р Нора Мартинез, член на ЦДЦ Канарскиот тим и најблизок сојузник на Еф [14] (сезони 1–2).
 • Кевин Дуранд како Василиј Фет, некогаш осамен истребувач на стаорци со украинско потекло, кој е фатен во борбата за човештвото.[15]
 • Џонатан Хајд во улогата на Елдритч Палмер / Мајсторот, стар милијардер, инвалид, натеран да добие бесмртност. Чарли Галант го глуми младиот Палмер во ретроспективи.
 • Ричард Самел во улогата на Томас Ајхорст, аквалит на вампир, кој не е на смрт, на мајсторот, кој има 70-годишна историја со Сетракијан. Во неговиот поранешен живот, тој бил нацистички командант во логорот за истребување Треблинка во Полска, окупирана од Германија .[16]
 • Шон Астин како Џим Кент, администратор на ЦДЦ, кој работи со Еф и Нора [17] (сезона 1, сезона на гости 2).
 • Џек Кеси како Габриел Боливар / Мајсторот, флејнг-рок- звезда со наклонетсост на лекови за рекреација и е еден од ацилитите на вампирскиот господар пред да стане тело домаќин на мајсторот (сезони 1–2, повторувачка сезона 3).[18]
 • Натали Браун како Кели Гудведер, отуѓената сопруга на Еф [19] (сезони 1–3, повторувачка сезона 4).
 • Мигел Гомес како Аугустин „Гас“ Елизалде, член на банда кој штотуку излегол од малолетнички затвор.[20]
 • Бен Хиланд (сезона 1) и Макс Чарлс (сезони 2–4) како Зак Гудведер, синот на Ефрем и Кели.[21][22]
 • Робин Аткин Даунс како глас на мајсторот, еден од седумте антички вампири и централен антагонист на серијата.[23]
 • Рута Гедминтас како холандски Велдерс, интернет хакер ангажиран од Палмер, кој се свртува против компанијата кога ќе сфати што сторила (повторувачка сезона 1, главни сезони 2–4).
 • Руперт Пери- како г-дин Квинлан, полу вампир со одмазда против мајсторот [24] (сезони 2–4).
 • Саманта Матис во улогата на Џастин Фералдо, жилава советничка во Њујорк за Стејт Ајленд (повторувачка сезона 2, главна сезона 3).[25]
 • Хоакин Косио како Ангел Гусман Хуртадо, пензиониран борач некогаш познат како „Сребрениот ангел“ (повторувачка сезона 2, главна сезона 3).[26]

Повторувачка екипа[уреди | уреди извор]

 • Кас Анвар како Санџај Десаи, вработен во Стоун срце и подреден на Ајхорст (сезони 3-4).
 • Педро Мигел Арце како Феликс, пријателот на Гус (сезона 1).
 • Адријана Бараза како Гвадалупе Елизалде, мајката на Гус и Криспин (сезони 1–3).
 • Бренда Базинет како Полин Мекгивер, жртва на вампир, експериментирана од Еф и Нора (сезона 2).
 • Најџел Бенет како д-р Вернер Древерхавен, поранешен нацистички лекар кој се претворил во вампир (сезони 2–3).
 • Ана Бетанкур како Мариела Мартинез, мајката на Нора која страда од деменција (сезона 1).
 • Лизи Броше во улогата на Коко Маршанд, новиот личен асистент на Палмер (сезона 2).[27]
 • Инга Кадранел како Дајан, родена во Квинс и најдобра пријателка на Кели (сезона 1).
 • Рон Канада како Џорџ Лајл, градоначалник на градот Њујорк (сезона 2).[28]
 • Френсис Капра како Криспин Елизалде, брат уметник на Гас (сезона 1).
 • К.К Колинс како капетан Даниел Роман, офицер на американското воено воздухопловство кој порано служел во силос за јадрена ракета (сезона 4)
 • Никола Кореја-Дамуд како Ники Тејлор, цимерка и поранешна девојка на холандски Велдерс (сезони 1–2).
 • Роџер Крос како Реџи Фицвилијам, негувател на Палмер и шеф на безбедноста (сезони 1–2).[29]
 • Миранда Едвардс како Ева, човечки агент кој работи со Квинлан и древните (сезона 2).
 • Кевин Ханчард како Кертис Фицвилијам, пожарникар и брат на Реџи (сезона 2).[30]
 • Џејми Хектор како Алонсо Крем, дилер на оружје и водач на банда (сезони 1–2, 4).
 • Лесли Хоуп како Џоан Лус, адвокат и една од преживеаните патници на авионот (сезона 1).[31]
 • Џоселин Худон како Аби, собарка што се спријателува со Зак (сезона 4).
 • Даг Џонс како еден од древните, седумте оригинални вампири.[32] Џонс, исто така, го глуми претходниот домаќин на мајсторот пред Џозеф во ретроспектива (сезони 1–3).
 • Даниел Каш како д-р Еверет Барнс, директор на ЦДЦ, а подоцна и секретар за здравство и човечки ресурси (сезони 1–2).
 • Парвен Каур како Анија Гупта, келнерка и ќерка на сопствениците на палатата Тандори (сезона 2).
 • Том Кемп како кардинал Мек Намара, католички кардинал кој продава предмети од интерес и на Сетракијан и на Палмер (сезона 2).
 • Регина Кинг како Руби Вајн, интелигентен и успешен менаџер на Боливар (сезона 1).[33]
 • Рон Леа како Харисон Мекгивер, жртва на вампир, експериментирана од Еф и Нора (сезона 2).
 • Роберт Мејлет како Јусеф Сарду, полски благородник од 19 век, кој бил тело домаќин на мајсторот сè додека не се повредил сериозно [34] (сезони 1–2, 4).
 • Стивен Мек Хети како Ваун, водач на група ловци на мртви, испратени да ја уништат епидемијата на вампир (сезони 1–2).[35]
 • Мелани Меркоски како Силвија Кент, сопругата болна од рак на Џим Кент (сезона 1).
 • Рона Митра како Шарлот, жена која им се придружува на Фет и Квинлан во потрагата по оружје за да го уништат Мајсторот (сезона 4).
 • Дру Нелсон како Мет Сајлс, живо момче на Кели Гудведер (сезона 1).[36]
 • Паулино Нунес како Капетан Френк Ковалски, на њујоршката полиција службеник кој работи со Жастин Фералдо (сезона 2-3).
 • Америка Оливо како капетан Кејт Роџерс, командант на одред на борци на Њујорк (сезона 3).
 • Ангел Паркер во улога на Алекс Грин, водач на група борци против отпорот (4-та сезона).
 • Џонатан Потс како капетан Дојл Редферн, пилот на летот и еден од ретките преживеани од епидемијата (сезона 1).
 • Мајкл Ревентар како Раул, братучед на Гас (сезона 4).
 • Ким Робертс како Неева, дадилката и домаќинка на Џан Лус (сезона 1).
 • Николај Витшл како Ансел Барбур, еден од преживеаните патници на авионот (сезона 1).

Производство[уреди | уреди извор]

Развој[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, дел Торо го поставил филмот „Вирус“ како телевизиска серија, но преговорите прекинале кога претседателот на мрежата во „ Фокс радиодифузната компанија“ го замолил да направи комедија.[37] Агентот предложил да се прошири концептот како роман серија.[38] Дел Торо го замолил Чак Хоган да ја напише серијата, објаснувајќи: „Напишав раскази на шпански и англиски јазик. Имам напишано сценарија. Но, јас не сум добар во форензички романи. Не сум добар во јазикот на опасностите и таа прецизност во стилот на ЦСИ. Кога Стокер го напиша Дракула, тоа беше многу модерно, вид на роман ЦСИ . Сакав да му дадам процедурално чувство на Вирус и сè да изгледа реално “.[39] Хоган се согласил откако прочитал страница и половина од нацртот на проектот на дел Торо на 12 страници; дуото соработувало првата година само на ракување, без договор или договор за објавување.[40] Првата сезона, Вирус, излезе во 2009 година. Следувал падот на 2010 година и ноќта вечна во 2011 година.

По објавувањето на првата книга, студија и мрежи започнале да даваат понуди за права за филмска и телевизиска адаптација,но дел Торо и Хоган одбиле,не сакајќи верзијата на екранот да влијае на начинот на кој тие ги пишуваат книгите. После објавувањето на третата книга, авторите разговарале со секоја кабелска мрежа што изразила интерес. FX ги сметале за најсоодветни затоа што тие сакале внимателно да ги следат книгите и им се допаднала идејата за филмот Вирус како серија која се состои од три до пет сезони. Дел Торо изјави дека првите два романи можат да бидат опфатени со по една сезона, додека ноќта вечна може да се подели на две или три сезони. Авторот бил исто така отворен за креативни заобиколувања што може да се развијат во продолжението на серијата, а можеби и ќе вклучувал и материјал отсечен од книгите. дел Торо имал намера да режира онолку епизоди колку што дозволува неговиот зафатен распоред.[38] Пред да биде објавена нарачката на сериите, ФКС му дал зелено светло на писателскиот тим за скриптирање на уште десет епизоди, кои Дел Торо ги преработил.[41] Претседателот на ФКС , Џон Ландграф, изјавил дека серијата ќе се состои од „39–65 епизоди, ни помалку, ни повеќе“, додавајќи „Што ако телевизиското шоу би можело да биде само должината што е оптимална за таа приказна?“ [42]

Во врска со стилот на продукцијата на шоуто,дел Торо изјавил:„Во суштина се обидувам да го сторам тоа што го правам во моите филмови,што треба да го прикажам како реалност,но како реализирана стилизирана. Не е како ЦСИ или Вирус, реално е, но се чувствува малку стилизирано. Но, начинот на кој ќе работи камерата е многу реален. Ние сакаме да ја задржиме камерата многу документарна, дури и ако изгледот на шоуто не е таков. Изгледот на шоуто е многу дизајниран. Стилот на камерата и раскажувањето ќе бидат многу лабави. Вил еволуира од тоа чувство на реалност, и малку по малку сакаме да прераснеме во повеќе стилско, хорор чувство што го бара неспокојот на фотоапаратот, повеќе неизвесност и моменти водени од атмосферата, така што ќе биде мешавина. Мислам дека таа мешавина не е видена многу на ТВ. “ [43]

КС започнале тринаесет епизоди од првата серија на 19 ноември 2013 година и најавиле дека серијата ќе има премиера во јули 2014 година.[2] Во август 2015 година,дел Торо и Кусе објавиле план за пет сезони за серијата по обновување на третата сезона, Кусе рекол: „Од самиот почеток, навистина зборувавме за првата книга како прва сезона, а втората книга беше за следните две сезони и третата книга за последните две сезони ". Тој исто така рекол дека надвор од првата и втората сезона.кои се по 13 епизоди,преостанатите сезони се планирани да се состојат од по 10 епизоди.[44] Сепак, во септември 2016 година,ФКС објавиле дека четвртата сезона на серијата ќе биде последна. Кисе изјавил: „По завршувањето на пишувањето во сезоната три, Гиљермо, Чак и јас ја погледнавме нашата преостаната приказна и чувствувавме дека најдобрата верзија може да се раскаже во уште една сезона“.[9]

Кастинг[уреди | уреди извор]

Дел Торо и Кусе заедно ја создале серијата.[45] Стол ја добил улогата на Еф Гудведер според неговиот настап во Полноќ во Париз . Он Херт го глумел Абрахам Сетракијан во оригиналната верзија на пилотот, но подоцна отпаднал.[46] Улогата била преработена со Дејвид Бредли, а неговите сцени биле преработени со Бредли.[12] Дел Торо претходно изразил интерес за кастинг на Рој Дотрис, кој го играл Сетракијан во неколку реклами во живо-акција за првиот роман.[47] Кевин Дуранд, кој се појавил во претходното шоу „ Изгубени“ на Кусе, бил избран за Василиј Фет, иако ликот првично бил создаден со вообичаениот соработник на Дел Торо, Рон Перлман .[48] Лорен Ли Смит првично била избрана за Кели Гудведер, но на крајот била заменета со Натали Браун .[49] Дел Торо го сакал Даг Џонс за главна улога, но глумецот морал да се откаже поради закажување конфликти; тој подоцна ја играл античката и претходната инкарнација на мајсторот.[50] Шон Астин бил избран за Џим Кент затоа што Дел Торо и Кусе „сметале дека би било смешно да биде најпознат помошник на сите времиња како предавник“ За втората сезона, Макс Чарлс го заменил Бен Хиланд во редовната серија во улогата на Зак Гудведер.[22]

Снимање[уреди | уреди извор]

Пилот епизодата започнала со главната фотографија на 17 септември 2013 година, во Торонто, Онтарио, Канада.[51][52] Снумањето на пилотот завршило на 31 октомври 2013 година. ФКС порачале 13 епизоди. Се очекувало првата сезона да се снима од 25 ноември 2013 година до 30 април 2014 година.[53] Бил ангажиран целосен персонал за пишување за да ги скриптира следните епизоди. Наводно, ФКС посветил 500.000 УСД за создавање суштества.[11] Дванаесет мечеви што биле користени во серијата биле обезбедени од компанијата за производство на сечила „Мисула“ , со седиште во Монтана, „Зомби алатки“.[54] Снимањето за втората сезона започнало во Торонто во ноември 2014 година.[55]

Музика[уреди | уреди извор]

Ramin Djawadi
Рамин Џавади е композитор на музиката за „ Вирус“ .

Музиката е компонирана од Рамин Џавади, кој претходно ја компонирал музиката за филмот на Дел Торо во 2013 година „ Пацифик“ .[56]

Маркетинг[уреди | уреди извор]

Во оригиналната клучна слика за серијалот истакнато е црв, вектор на вампирискиот вирус, вдлабнат во окото на една личност. По поплаките од членовите на јавноста, ФКС објавиле дека ќе ги заменат уметничките слики на неколку нивни билборди.[57]

Епизоди[уреди | уреди извор]

Како дополнение, се емитувала серија од 10 дела на мрежно место со наслов Вирус : Под Опсада заедно со третата сезона. Исто така било објавено на ДВД-изданијата од третата сезона објавена е и целата серија.[58]

Прием[уреди | уреди извор]

Првата сезона добила генерално позитивни критики од критичарите и има метакритички рејтинг 72 од 100 врз основа на 38 рецензии.[59] На Расипани Домати, првата сезона има 87% „Овластен свеж“ рејтинг со просечна оценка од 7,6 од 10 врз основа на 55 прегледи. Неговиот консензус вели: „ Вирусот максимално ги користи своите познати теми преку делотворна мешавина од натприродни возбудувања во Б-филм -иако можеби не им се допаѓа на сите„.[60]

Втората сезона добила генерално позитивни критики и има метакритички рејтинг од 66 од 100 брз основа на 8 критики.[61] На Расипани Домати, сезоната има рејтинг од 79% со просечна оценка од 7,2 од 10 врз основа на 19 прегледи. Во неговиот консензус се вели:„Страшното дејство на Вирусот помага да се компензира нефокусираниот наратив, додека политичкиот и филозофаскиот подтекст на шоуто додаваат неопходна големина за возрасните гледачи“.[62]

Третата сезона добила генерално позитивни критики и оценкана Метакритик 62 од 100 врз основа на 5 критики.[63] На Расипани Домати, сезоната имала рејтинг од 57% со просечен резултат од 6,1од 10 врз основа на 7 прегледи.[64]

Четвртата сезона добила генерално позитивни критики. На Расипани Домати, сезоната имала рејтинг од 100% со просечен резултат 7,65 од 10 врз основа на 7 прегледи.[65]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Награда Категорија Номиниран Резултат Ref.
2014 година Телевизиски награди за избор на критичари Највозбудлива нова серија Вирусот Победничка [66]
Награди за сателит Најдобра жанровска телевизиска серија Вирусот Номинирана [67]
2015 година Награди на Сатурн Најдобра синдикална / кабелска телевизиска серија Вирусот Номинирана [68]
Најдобра споредна машка улога во телевизиска серија Дејвид Бредли Номинирана
Ричард Самел Номинирана
Награди со моторна пила Фангорија Најдобар глумец за споредна улога во ТВ Дејвид Бредли Номинирана [69]
Најдобра ТВ шминка / Суштество FX Стив Невбурн, Шон Сансом Номинирана
Награди „Златна ролна“ Најдобра монтажа на звук - Дијалог за кратки форми и ADR во телевизијата Нелсон Фереира, Џил Пурди (за „Кутијата“) Номинирана [70]
2016 година Награди на канадското друштво на кинематографери Кинематографија на ТВ серии Колин Хулт (за „Со какво било средство“) Номинирана [71]
Награди на Сатурн Најдобра телевизиска серија хорор Вирусот Номинирана [72]
Најдобра изведба на помлад глумец во телевизиска серија Макс Чарлс Номинирана
Награди на еснафот на режисери од Канада Најдобра монтажа на звук - телевизиска серија Џон Лоранџер, Дан Секстон, Адам Стајн, Нејтан Робитајл, Џил Пурди, Ричард Калистан, ео Манкузо, Крег Меклелан (за „Ноќен воз“) Номинирана [73]
Награди со моторна пила Фангорија Најдобра ТВ шминка / Суштество FX Стив Невбурн, Шон Сансом Номинирана [74]
Награди Златен јавор Најдобра глумица во ТВ серија емитувана во САД Натали Браун Победничка [75]
Награди за општеството за визуелни ефекти Извонредни визуелни ефекти во фотореална епизода Денис Берарди, Лук Гроувс, Мет Гловер, Треј Харел, Ворен Еплби (за „Идентитет“) Номинирана [76]
2017 година Награди на Сатурн Најдобра изведба на помлад глумец во телевизиска серија Макс Чарлс Номинирана [77]
2018 година Награди на Сатурн Најдобра телевизиска серија хорор Вирусот Номинирана [78]
Најдобра изведба на помлад глумец во телевизиска серија Макс Чарлс Номинирана

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Goldberg, Lesley; O'Connell, Michael (November 19, 2013). „FX Orders Guillermo del Toro's 'The Strain' to Series“. The Hollywood Reporter. Посетено на November 20, 2013.
 2. 2,0 2,1 Hibberd, James (November 19, 2013). 'The Strain' gets FX series order: More vamps!“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2013-11-21. Посетено на November 20, 2013.
 3. Valby, Karen (April 15, 2014). „Guillermo Del Toro's FX series 'The Strain' to have world premiere at ATX Television Festival — EXCLUSIVE“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2014-10-22. Посетено на July 6, 2014.
 4. Bibel, Sara (August 19, 2014). 'The Strain' Renewed for Thirteen-Episode Season Two by FX“. TV by the Numbers. Архивирано од изворникот на August 19, 2014. Посетено на August 19, 2014.
 5. Petski, Denise (May 19, 2015). 'The Strain' Season 2 Gets July Premiere Date On FX“. Deadline.com. Посетено на May 19, 2015.
 6. Wagmeister, Elizabeth (August 7, 2015). „FX Renews 'The Strain,' Sets Premiere Dates for 'AHS: Hotel' and More“. Variety. Посетено на August 7, 2015.
 7. Mitovich, Matt Webb (October 6, 2015). Strain EPs Clear the Air on Nora's Fate, Tease a 'Different, Faster' Season 3“. TVLine. Посетено на October 19, 2015.
 8. Iannucci, Rebecca (May 10, 2016). „You're the Worst, The Strain Get Summer Return Dates at FX Networks“. TVLine. Архивирано од изворникот на 2016-06-02. Посетено на May 10, 2016.
 9. 9,0 9,1 Goldberg, Lesley (September 27, 2016). 'The Strain' Renewed for Fourth and Final Season at FX“. The Hollywood Reporter. Посетено на September 27, 2016.
 10. Nemetz, Dave (May 9, 2017). „The Strain's Fourth and Final Season Gets Premiere Date on FX“. TVLine. Архивирано од изворникот на 2017-06-03. Посетено на May 9, 2017.
 11. 11,0 11,1 Andreeva, Nellie (April 25, 2013). „Corey Stoll To Topline FX's 'The Strain', From Guillermo Del Toro & Carlton Cuse“. Deadline.com. Посетено на April 27, 2013.
 12. 12,0 12,1 Ng, Philiana (November 21, 2013). „FX's 'The Strain' Casts 'Harry Potter's' David Bradley to Replace John Hurt“. The Hollywood Reporter. Посетено на November 22, 2013.
 13. „Actors Brown and Watson talk vampire thriller "The Strain". Global News. October 20, 2014. Архивирано од изворникот на 2020-09-23. Посетено на August 3, 2015.
 14. Trumbore, Dave (May 20, 2013). „FX Pilots: Director Ang Lee Departs Drama TYRANT, While Guillermo del Toro's THE STRAIN Finds Its Female Lead in Mia Maestro“. Collider. Посетено на May 21, 2013.
 15. Weisman, Jon (April 26, 2013). „Durand joins Stoll in FX's 'Strain'. Variety. Посетено на April 27, 2013.
 16. Goldberg, Lesley (May 21, 2013). „Guillermo del Toro's FX Pilot 'The Strain' Adds Pair to Cast (Exclusive)“. The Hollywood Reporter. Посетено на May 22, 2013.
 17. Hibberd, James (July 9, 2013). „Sean Astin joins FX vampire drama“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2014-02-22. Посетено на July 10, 2013.
 18. Andreeva, Nellie (June 20, 2013). „Cable Pilots 'The Leftovers', 'Quarry' & 'The Strain' Add To Casts“. Deadline.com. Посетено на June 21, 2013.
 19. Andreeva, Nellie (September 3, 2013). „Pilots 'Line Of Sight' & 'Strain' Add Regulars“. Deadline.com. Посетено на September 4, 2013.
 20. Andreeva, Nellie (June 11, 2013). „Miguel Gomez Joins FX Pilot 'The Strain', Roger Howarth To Recur On 'Californication'. Deadline.com. Посетено на June 12, 2013.
 21. San Antonio, Bill (October 10, 2013). „Munsey Park boy getting taste of Hollywood life“. The Island Now. Посетено на October 12, 2013.
 22. 22,0 22,1 Andreeva, Nellie (January 7, 2015). „Max Charles Joins 'The Strain' As Regular In Recasting“. Deadline.com. Посетено на January 8, 2015.
 23. Clutter, Aaron (July 16, 2014). „The Strain: Exclusive Interview with Robin Atkin Downes“. Comic Booked. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на July 21, 2014.
 24. Herzog, Kenny (August 9, 2015). „The Strain Recap: Rest in Hairpiece“. Vulture. Посетено на August 10, 2015.
 25. Petski, Denise (November 14, 2014). „Samantha Mathis Cast in 'The Strain; Inbar Lavi in 'The Last Ship'. Deadline.com. Посетено на July 20, 2015.
 26. Fienberg, Daniel (January 13, 2015). „Exclusive: FX's 'The Strain' finds its vampire-fighting Silver Angel“. HitFix. Посетено на January 28, 2015.
 27. Loyal, Maggie (November 13, 2014). „Lizzie Brochere to help track down FX's 'The Strain'. The Tracking Board. Посетено на July 14, 2015.
 28. Barton, Steve (November 24, 2014). „The Strain Season 2 – Ron Canada Manages NYC Crisis as Mayor“. Dread Central. Посетено на July 20, 2015.
 29. Andreeva, Nellie (July 24, 2013). „Nicole Ari Parker To Recur On Revolution, Roger Cross Joins FX Pilot The Strain. Deadline.com. Посетено на July 25, 2013.
 30. Otero, Harry A. (July 26, 2015). „The Strain Season 2 Episode 3 Review: Fort Defiance“. TV Fanatic. Посетено на August 3, 2015.
 31. Ausiello, Michael (August 12, 2013). „Exclusive: 24's Leslie Hope Battles FX's Strain. TVLine. Архивирано од изворникот на 2020-11-25. Посетено на August 13, 2013.
 32. Davis, Brandon (June 5, 2015). „Doug Jones Talks Falling Skies, The Strain, Crimson Peak, & Hellboy 3“. comicbook.com. Посетено на July 13, 2015.
 33. Andreeva, Nellie (December 5, 2013). „Regina King Joins FX Series The Strain. Deadline.com. Посетено на December 6, 2013.
 34. Patten, Dominic (July 10, 2013). „Guillermo del Toro Sets 'Pacific Rim's' Robert Maillet As Main 'Strain' Villain“. Deadline.com. Посетено на July 11, 2013.
 35. Schedeen, Jesse (July 26, 2015). „The Strain: "Fort Defiance" Review“. IGN. Посетено на July 27, 2015.
 36. „Twitter / drewnelsonlive: @MiEg007 I have a major recurring“. Twitter. March 10, 2014. Посетено на May 17, 2014.
 37. Miller, Ross (2009). „Guillermo del Toro Talks Future Projects & More“. Screen Rant. Посетено на June 18, 2014.
 38. 38,0 38,1 Andreeva, Nellie; Fleming Jr., Mike (September 20, 2012). 'The Strain' Drama From Guillermo Del Toro And Carlton Cuse Gets Pilot Order At FX“. Deadline.com. Посетено на February 19, 2013.
 39. Brown, Scott (May 22, 2009). „Q&A: Hobbit Director Guillermo del Toro on the Future of Film“. Wired. Посетено на June 28, 2013.
 40. Weinman, Sarah (June 2, 2009). „Chuck Hogan on Co-Writing THE STRAIN with "Some Other Guy". Sarahweinman.com. Архивирано од изворникот на May 2, 2014. Посетено на June 28, 2013.
 41. Turek, Ryan (June 30, 2013). „Exclusive: Guillermo del Toro on the Televised Horrors of The Strain, FX Orders Scripts for Entire Season“. Shock Till You Drop. Посетено на June 30, 2013.
 42. Andreeva, Nellie (August 2, 2013). „TCA: FX's John Landgraf Signals End Of 'Nuclear Arms Race Of Darkness', Talks The Strain Game Plan, FX Brand Expansion“. Deadline.com. Посетено на August 2, 2013.
 43. Wright, Eddie (November 12, 2012). „Interview: Guillermo del Toro Takes 'The Strain' To Dark Horse And Beyond“. MTV. Посетено на June 28, 2013.
 44. Robinson, Will (August 7, 2015). „Guillermo del Toro and Carlton Cuse lay out five-year plan for The Strain. Entertainment Weekly. Посетено на August 8, 2015.
 45. Fienberg, Daniel (July 27, 2014). „Guillermo del Toro Brings The Strain to Comic-Con: Live-Blog“. HitFix. Посетено на July 28, 2014.
 46. Andreeva, Nellie (November 19, 2013). „FX's 'The Strain' Gets Official 13-Episode Order, Abraham Role To Be Recast“. Deadline.com. Посетено на November 20, 2013.
 47. WGBHForum (September 6, 2012). „Guillermo del Toro and Chuck Hogan – The Fall“. YouTube. Посетено на June 18, 2013. If you see the trailers we did for the first book, I would love... some of the casting ideas were there. Roy Dotrice. I would love Roy Dotrice to play Setrakian, you know. He's a fantastic actor. And to have Roy Dotrice and Ron Perlman again after Beauty and the Beast – it would be a geek dream.
 48. „A Night with GUILLERMO DEL TORO and CHUCK HOGAN“. Cinema Knife Fight. September 23, 2010. Архивирано од изворникот на March 5, 2016. Посетено на April 27, 2013.
 49. Andreeva, Nellie (June 12, 2013). „FX Pilot Castings: Lauren Lee Smith In 'The Strain'; Brett Gelman, Jenny Slate In Gurland“. Deadline.com. Посетено на June 13, 2013.
 50. Hanley, Ken W. (July 9, 2015). „Exclusive Q&A: Doug Jones talks "THE STRAIN", "CRIMSON PEAK", "FALLING SKIES" and more…“. Fangoria. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на July 15, 2015.
 51. Sullivan, Kevin P. (July 3, 2013). „Finding Emma Watson's Beastly Costar Tops Guillermo Del Toro's To-Do List“. MTV. Посетено на July 3, 2013.
 52. „New premium series added to FX Canada's lineup“. CityNews. May 29, 2013. Посетено на July 3, 2013.
 53. „Current Productions“. IATSE 873. Архивирано од изворникот на 2019-11-01. Посетено на November 23, 2013.
 54. Kato, Dillon (June 26, 2014). „Zombie Tools swords to be used in new Guillermo del Toro series“. Ravalli Republic. Посетено на July 1, 2014.
 55. Kennedy, John R. (August 6, 2014). „Toronto-shot 'The Strain' renewed for a second season“. Global News. Посетено на August 11, 2014.
 56. „Ramin Djawadi to Score Guillermo Del Toro's The Strain. Film Music Reporter. September 27, 2013. Посетено на October 2, 2013.
 57. Rice, Lynette (June 27, 2014). „FX yanks gross billboards for The Strain. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2015-01-12. Посетено на July 1, 2014.
 58. „The Strain: Webisodes (The Strain: Under Siege) (TV Series)“. FilmAffinity. Посетено на July 14, 2020.
 59. „The Strain – Season 1 Reviews“. Metacritic. Посетено на September 29, 2014.
 60. „The Strain: Season 1 (2014)“. Rotten Tomatoes. Посетено на September 29, 2014.
 61. „The Strain – Season 2 Reviews“. Metacritic. Посетено на October 16, 2015.
 62. „The Strain: Season 2 (2015)“. Rotten Tomatoes. Посетено на October 16, 2015.
 63. „The Strain – Season 3 Reviews“. Metacritic. Посетено на August 29, 2016.
 64. „The Strain: Season 3 (2016)“. Rotten Tomatoes. Посетено на September 5, 2018.
 65. „The Strain: Season 4 (2017)“. Rotten Tomatoes. Посетено на July 25, 2017.
 66. „2014 // Winners and Nominees from the 4th Annual Critics' Choice Television Awards“. Critics' Choice Awards. June 1, 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-25. Посетено на April 9, 2017.
 67. „2014 | Categories | International Press Academy“. International Press Academy. Посетено на April 9, 2017.
 68. Blake, Emily (March 4, 2015). „2015 Saturn Awards: 'Captain America: Winter Soldier,' 'Walking Dead' lead nominees“. Entertainment Weekly. Посетено на April 9, 2017.
 69. „The 2015 FANGORIA Chainsaw Awards Winners and Full Results!“. Fangoria. June 1, 2015. Архивирано од изворникот на 2016-12-04. Посетено на April 9, 2017.
 70. King, Susan (January 14, 2015). 'Birdman,' 'Grand Budapest Hotel' among Golden Reel Award nominees“. Los Angeles Times. Посетено на April 9, 2017.
 71. „CSC Awards 2016“. Canada Society of Cinematographers. Архивирано од изворникот на 2017-04-09. Посетено на April 9, 2017.
 72. Bryant, Jacob (February 24, 2016). 'Star Wars,' 'Mad Max,' 'Walking Dead' Lead Saturn Awards Nominations“. Variety. Посетено на April 9, 2017.
 73. „2016 Directors Guild Of Canada Awards Nominees Announced“. Newswire. June 22, 2016. Посетено на April 9, 2017.
 74. „Never mind Oscar, here's the 2016 FANGORIA Chainsaw Awards Nominees Ballot!“. Fangoria. January 14, 2016. Посетено на April 9, 2017.
 75. David, Greg (July 2, 2016). „ACISE-LA announces 2016 Golden Maple Awards winners“. TV, eh?. Посетено на April 9, 2017.
 76. „14th Annual VES Awards Nominees“. Visual Effects Society. January 12, 2016. Архивирано од изворникот на 2017-06-07. Посетено на April 9, 2017.
 77. McNary, Dave (March 2, 2017). 'Rogue One,' 'Walking Dead' Lead Saturn Awards Nominations“. Variety. Посетено на April 9, 2017.
 78. McNary, Dave (March 15, 2018). 'Black Panther,' 'Walking Dead' Rule Saturn Awards Nominations“. Variety. Архивирано од изворникот на March 15, 2018. Посетено на March 15, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • The Strain on IMDb