Вирен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вирен
Место во Врештет
Црква „Св. Јаков“ во селото Вирен
Црква „Св. Јаков“ во селото Вирен
Грб на Вирен
Вирен is located in Германија
Вирен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општина Врештет
Место единици 8
Основни податоци
Површина 52,7 км2
Надм. височина 59 м
Население 2.458  (31 декември 2010)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29568
Повик. бр. 05825
Портал www.wieren.de
Координати 52°53′0″N 10°39′0″E / 52.88333° СГШ; 10.65000° ИГД / 52.88333; 10.65000Координати: 52°53′0″N 10°39′0″E / 52.88333° СГШ; 10.65000° ИГД / 52.88333; 10.65000

Вирен (германски: Wieren) — село и поранешна општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2011 година е дел од општината Врештет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]