Випке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Випке
Градски дел во Гарделеген
Црквата во Випке
Црквата во Випке
Випке во рамките на Германија
Випке
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Град Гарделеген
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 37 м
Население 224  (31 декември 2006)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 39638
Повик. бр. 039085
Местоположба на градски дел Випке во рамките на Гарделеген
Карта
Координати 52°35′58″ N; 11°19′48″ E / 52.5995° СГШ; 11.3301° ИГД / 52.5995; 11.3301Координати: 52°35′58″ N; 11°19′48″ E / 52.5995° СГШ; 11.3301° ИГД / 52.5995; 11.3301

Випке (германски: Wiepke) — село и поранешна општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Гарделеген.