Винче Темпера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винче Темпера (во средината)

Винче Темпера (роден на 18 септември 1946 година) е италијански музичар, композитор, аранжер, продуцент и кондуктер.

Роден во Милано како Винченцо Темпера, тој дипломирал на пијано и композиција на Конзерваториумот, а потоа ја започнал својата музичка активност соработувајќи со неколку бит групи како „И Џиганти“ и „ Ла Нуова Ера“ .[1] Подоцна бил член на авангардниот музички проект „The Pleasure Machine“ и на прогресивната група Ил Воло. Кон крајот на 1970-тите, тој постигнал голем комерцијален успех како композитор на песни за отворање на цртани филмови. Бил диригент во многу изданија на Музичкиот фестивал „Санремо“ и во едно издание на Евровизија (за Малта во 1975 година).[2] Придонел неколку филмски резултати, вклучувајќи ги филмовите на Лучио Фулчи: „ Четирицата од апокалипсата“ (1975), Дракула во провинциите (1975), „Седум црни белешки“ (1977), Сребреното седло (1978), Манаос (1979), „Куќата на часовниците“ ( 1989 година) и „Слатката куќа на ужасите“ (1989). Главната тема од „Седум црни белешки“ подоцна била вклучена во саундтракот на тарантиноновиот „Убиј го Бил: Том 1“.[3] Во неговите соработки спаѓаат, меѓу другото, Зукеро Форначари, Лусчо Батисти, Франческо Гучини, Антонело Вандити, Мина, Номади и Анџело Брандуарди.

Во 1970-тите Темпера снимал и под псевдонимот Андре Кар.[4]  

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Enrico Deregibus. Dizionario completo della Canzone Italiana. Giunti Editore, 2010. ISBN 8809756258.
  2. Eddy Anselmi. Festival di Sanremo: almanacco illustrato della canzone italiana. Panini Comics, 2009. ISBN 8863462291.
  3. Robert Fischer; Peter Körte; Georg Seeßlen. Quentin Tarantino. Bertz + Fischer, 2004. ISBN 3929470888.
  4. it:Vince Tempera

Надворешни врски[уреди | уреди извор]