Винуфосен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Винуфосен
Vinnufossen, Sunndal, Norway (front).jpg
Поглед кон водопадот
МестоСундал, Мере ог Румсдал, Норвешка
Координати62°28′32.86″N 8°7′26.71″E / 62.4757944° N; 8.1240861° E / 62.4757944; 8.1240861Координати: 62°28′32.86″N 8°7′26.71″E / 62.4757944° N; 8.1240861° E / 62.4757944; 8.1240861
ВидВодопад на нивоа
Вкуп. висина860 м
Слапови4
Највисок слап420 м
Светски ранг по висина6

Винуфосен е највисокиот водопад во Европа, а шести по висина во светот. Се наоѓа во Норвешка. Вкупната висина на водопадот изнесува 860 метри, додека пак најдолгиот пад изнесува 420 метри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vinnufossen (www.world-waterfalls.com)