Винстон Богарде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Богарде во 2017 Цело име Винстон Лојд БогардеДатум на раѓање 22 Октомври 1970 (52 години)

Винстон Лојд Богарде (роден на 22 октомври 1970 година) е холандски пензиониран професионален фудбалер и некогаш бил помошник тренер во Ајакс . Тој бил познат по својата физичка сила и играл главно како централен дефанзивец, иако повремено можел да игра и како бек .[1]

Тој имал свои периоди во Ајакс, Барселона и Челзи .[2] Со вториот клуб, тој го привлекол светското внимание кога добил малку време за игра (нема настапи на ниво во Премиер лигата заедно во последните три сезони), и сепак инсистирал да го види неговиот профитабилен договор.[3]

Богард ја претставувал холандската репрезентација на едно Светско и едно Европско првенство, а пет години бил интернационалец.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Раните години и Ајакс[уреди | уреди извор]

Роден е во Ротердам, Богарде ја започнал својата кариера во Schiedamse Voetbal Vereniging во Ерсте Дивизие, како крилен напаѓач,[1] потоа се префрлил во Ередивизија во летото 1991 година, играјќи со родниот клуб Спарта (претходно имал кратка позајмица во соседниот СБВ Екселсиор во втората дивизија) и постигнувајќи ги најдобрите 11 гола во кариерата во сезоната 1993–1994 додека се квалификувале за Купот на УЕФА Интертото .

Богарде потпишал за АФЦ Ајакс во 1994 година. По бавната прва година - тој не ја напуштил клупата во финалето на победничката кампања на тимот во Лигата на шампионите на УЕФА [4] - тој станал дефанзивец.

Милан и Барселона[уреди | уреди извор]

АЦ Милан го ангажирал Богарде од Ајакс за 1997-98 година, но тој забележал само три настапи во Серија А во текот на неговиот краток престој. Во јануари 1998 година тој се преселил во ФК Барселона на сонародникот Луј ван Гал, играјќи 19 натпревари во вториот дел од кампањата додека Барселона ја освоила Ла Лига и Купот на Кралот .[5]

Како што се намалувало холандското влијание во Барселона, така било и она на Богарде, кој во својата прва цела сезона учествувал само на еден првенствен натпревар, делумно поради повреди,[6] иако се вратил за втора респектабилна сезона (21 натпревар, два гола).[7][8]

Челзи[уреди | уреди извор]

Богарде потпишал за Челзи во 2000-01, откако го следел советот на сонародникот Марио Мелхиот да му се придружил во Премиер лигата .[9] Тој потпишал кога Џанлука Вијали бил менаџер, иако вториот немал поим дека трансферот се случува, тој веројатно бил спроведен од директорот на фудбалот Колин Хачинсон - Емерсон Томе, исто така како централен бек, бил испратен во Сандерленд ;[10][11] само неколку недели по пристигнувањето, новоименуваниот тренер Клаудио Раниери сакал играчот да си замине.[12]

Според Богарде, би било речиси невозможно да се најде тим кој би му понудил договор споредлив со оној што го имал во Челзи: тој бил зачуден од платата за која клубот се договорил, бидејќи неговата вредност значително паднала поради недостаток на акција на првиот тим, и решил да остане и да го почитува својот договор до буква и да се појавува на тренинзи секој ден, и покрај тоа што ретко бил избран за игра.[13] За неговиот договор тој рекол: „Зошто да фрлам петнаесет милиони евра кога веќе е мое? Во моментот кога потпишав, тоа всушност беа мои пари, мојот договор"; на крајот, тој се појавил само 11 пати во текот на неговиот четиригодишен мандат, наводно заработувајќи 40.000 фунти неделно во овој период.[14][15]

Откако играл како замена против Ипсвич Таун на Боксинг Деј во 2000 година,[16] Богарде одиграл само уште еден натпревар пред да му истече договорот во јули 2004 година. Тој, исто така, играл од клупата, против Гилингем за Лига Купот од таа сезона на 6 ноември 2002 година.[17]

За време на неговиот престој на Стемфорд Бриџ, клубот се обидел да го продаде Богарде поради неговата голема плата и го деградирал во резервните и младинските тимови во обид да го притисне да си замине. Како одговор на истовремените критики на печатот во ВБ, тој одговорил: „Зошто да фрлам петнаесет милиони евра кога веќе е мое? Во моментот кога потпишав, тоа всушност беа мои пари, мојот договор. Двете страни се согласиле со цело срце (. . . ) Малку луѓе некогаш ќе заработат толку многу. Јас сум еден од ретките среќни што го прават тоа. Можеби сум едно од најлошите купувања во историјата на Премиер лигата, но не ми е грижа.[18]

На 8 ноември 2005 година, 34-годишниот Богарде го објавил своето повлекување од професионалниот фудбал.[19] Тој се вратил во Ајакс во летото 2017 година, и бил именуван за помошник менаџер во нивните резерви под поранешниот соиграч Михаел Рајзигер .[20][21]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Богарде (десно) со Денис Бергкамп, Жорди Кројф и Ричард Вичге на Евро 96.

Благодарение на постојаните перформанси во Ајакс, Богарде бил повикан на УЕФА Евро 1996 година од холандскиот менаџер Гус Хидинк, кој исто така го вклучил во тимот за Светското првенство во ФИФА 1998 година како стартер во првото натпреварување, тој само го поддржал Артур Нуман во второто.

Богарде имал шанса да настапи на својот прв старт на мечот од Светското првенство против Бразил во полуфиналето, откако стартерот Нуман бил суспендиран на претходната средба со Аргентина, но заработил сериозна повреда на подколеницата на тренингот и бил хоспитализиран, потоа заменет од Филип Коку.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Внуците на Богарде, Мелајро и Ламаре Богарде, се фудбалери и младински интернационалци од Холандија. Ламар неодамна потпишал професионален договор со Астон Вила.

Почести[уреди | уреди извор]

Aјакс

Барселона

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Winston Bogarde“. BBC. Посетено на 25 September 2009.
 2. „¿Qué hacía Bogarde en el Granada-Barça?“ [What was Bogarde doing in Granada-Barça?]. Sport (шпански). 14 May 2016. Посетено на 7 December 2017.
 3. „No way out for Bogarde“. UEFA. 8 January 2004. Архивирано од изворникот на 16 April 2005. Посетено на 21 July 2009.
 4. „Kluivert strikes as Ajax force changing of the guard“. UEFA. 24 May 1995. Посетено на 19 October 2017.
 5. Soria, Miki (4 April 2014). „La Copa de Hesp y del doblete de Van Gaal“ [The Cup of Hesp and Van Gaal's double]. Sport (шпански). Посетено на 19 October 2015.
 6. „Cuatro holandeses que fracasaron en el Barcelona“ [Four Dutchmen who failed at Barcelona] (шпански). Sphera Sports. 20 December 2016. Архивирано од изворникот на 2017-10-19. Посетено на 19 October 2017.
 7. Criado, José (21 November 2016). „Valcarce rememora la hazaña del Málaga CF del 1–2 en el Camp Nou 17 años después“ [Valcarce remembers Málaga CF's 1–2 exploit at the Camp Nou 17 years later]. La Opinión de Málaga (шпански). Посетено на 19 October 2017.
 8. Besa, Ramón (3 April 2000). „El Barça acaba con la leyenda del Piojo“ [Barça finish legend of the Louse]. El País (шпански). Посетено на 19 October 2017.
 9. Johnson, William (1 September 2000). „Vialli signs Bogarde“. The Daily Telegraph. Посетено на 12 December 2010.
 10. Thomas, Russell (1 September 2000). „Vialli ups the stakes with Bogarde“. The Guardian. Посетено на 3 January 2018.
 11. Marshall, Adam (2000). „Bogarde move still in pipeline“. Sky Sports. Посетено на 3 January 2018.
 12. Hanif, Tahira (15 October 2007). „Premier League's biggest transfer flops“. Soccer Lens. Посетено на 20 July 2009.
 13. Bogarde, Winston. Deze neger buigt voor niemand [This negro bows for no one].
 14. Bouwes, Ernst (12 December 2005). „Money for nothing“. ESPN Soccernet. Архивирано од изворникот на 2012-02-04. Посетено на 20 July 2009.
 15. Rice, Simon (25 August 2010). „The worst transfer deals in Premier League history“. The Independent. Посетено на 12 December 2014.
 16. „Ipswich fightback thwarts Chelsea“. BBC Sport. 26 December 2000. Посетено на 12 March 2010.
 17. „Cole ends Gills hopes“. BBC Sport. 6 November 2002. Посетено на 12 March 2010.
 18. „Money for nothing, the history of Winston Bogarde“. Red and White Kop. 21 May 2006. Посетено на 21 July 2009.
 19. „Gone but not forgotten — loyal stalwart of the Stamford Bridge wage bill“. The Times. 12 November 2005. Посетено на 20 July 2009.
 20. „Bogarde komend seizoen assistent van Reiziger bij Jong Ajax“ [Bogarde to assist Reiziger at Jong Ajax next season]. NU.nl (холандски). 23 June 2017. Посетено на 23 June 2017.
 21. Capdevila, Sergi (24 December 2017). „Kluivert brilla en el estreno de la dupla Reiziger-Bogarde“ [Kluivert shines in debut of tandem Reiziger-Bogarde]. Sport (шпански). Посетено на 24 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Винстон Богарде profile and stats at Wereld van Oranje (холандски)

Предлошка:AFC Ajax Board