Вимјанзо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вимјанзо
Амблем на Вимјанзо
Амблем
Локација на Вимјанзо во Галиција
Локација на Вимјанзо во Галиција
Parroquias14
Управа
 • Alcalde (Mayor)Alejandro Rodríguez Lema
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2005)
 • Вкупно8.475
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Вимјанзо (шпански: Vimianzo) — општина во покраината А Коруња, во автономната заедница Галиција, Шпанија. Зафаќа површина од 188,13 км², а населението брои 8.475 жители (2004).