Вилјафранка де лос Барос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилјафранка де лос Барос
Општина
Грб на Вилјафранка де лос Барос
Грб
Вилјафранка де лос Барос се наоѓа во Шпанија
Вилјафранка де лос Барос
Местоположба во Шпанија
[[file:Шаблон:ПолКарта Екстремадура Шпанија|250px|Вилјафранка де лос Барос се наоѓа во Шаблон:ПолКарта Екстремадура Шпанија]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Шаблон:ПолКарта Екстремадура Шпанија|6x6px|Вилјафранка де лос Барос|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Вилјафранка де лос Барос
Местоположба во Екстремадура
Координати: 38°33′41″ СГШ 6°20′21″ ЗГД / 
Држава  Шпанија
Автономна заедница  Екстремадура
Покраина Бадахоз
Окрузи Тера де Барос
Управа
 • Градоначалник Рамон Роперо Мансера (PSOE)
Површина
 • Вкупна 104 km2 (40 sq mi)
Надм. вис.(МНМН) 410 m (1,350 ft)
Население (2012)
 • Вкупно 13.329
 • Густина 130/km2 (300/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (GMT +2) (UTC+2)
Поштенски број 06220
Повик. бр. +34 (Шпанија) + 924 (Бадахоз)
Мреж. место www.villafrancadelosbarros.es

Вилјафранка де лос Баросопштина во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Има население од 13.329 жители на површина од 104 км².