Вилјар дел Реј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилјар дел Реј
BA-Villar del Rey-2.JPG
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругТера де Бадахос
Управа
 • АлкалдеЕдвардо Дуран Дуран
Површина
 • Вкупна98,9 км2 (382 ми2)
Надм. вис.&10000000000000241000000241 м
Население (2007)
 • Вкупно2,540
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоAyuntamiento de Villar del Rey

Вилјар дел Реј'општина во покраината БАдахоз, Екстремадура. Општината има население од 2.540 жители (2007) на површина од 98,9 км2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 39°8′N 6°51′W / 39.133° N; 6.850° W / 39.133; -6.850