Вилјарта де лос Монтес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилјарта де лос Монтес
Skyline of Вилјарта де лос Монтес
Знаме на Вилјарта де лос Монтес
Знаме
Грб на Вилјарта де лос Монтес
Грб
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругЛа Сиберија
Управа
 • АлкалдеДавид Родригес Кастелјанос
Површина
 • Вкупна123,3 км2 (476 ми2)
Надм. вис.&10000000000000551000000551 м
Население (2007)
 • Вкупно595
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вилјарта де лос Монтес — општина во покраината Бадахос, Екстремадура. Општината има население од 595 жители (2007) на површина од 123,3 км2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]