Вилјануева де Гомез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилјануева де Гомез
Villanueva de Gómez
Остатоци од црквата
Остатоци од црквата
Знаме на Вилјануева де ГомезАмблем на Вилјануева де Гомез
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВилјануева де Гомез
Површина
 • Вкупна21 км2 (8 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно143
 • Густина6,8/км2 (180/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вилјануева де Гомез (шпански: Villanueva de Gómez) — општина во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон, Шпанија.