Вилјалба де лос Барос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилјалба де лос Барос
Општина
Знаме на Вилјалба де лос Барос
Знаме
Амблем на Вилјалба де лос Барос
Амблем
Вилјалба де лос Барос is located in Шпанија
Вилјалба де лос Барос
Вилјалба де лос Барос
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°37′N 6°30′W / 38.617° СГШ; 6.500° ЗГД / 38.617; -6.500
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВилјалба де лос Барос
Површина
 • Вкупна91 км2 (35 ми2)
Надм. вис.&10000000000000307000000307 м
Население (2014)
 • Вкупно1.588
 • Густина17/км2 (40/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вилјалба де лос Барос — општина сместена во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Соред пописот од 2014 година,[1] tопштината има население од 1.588 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]