Вилјагонзало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилјагонзало
Амблем на Вилјагонзало
Амблем
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВилјагонзало
Површина
 • Вкупна41 км2 (16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000237000000237 м
Население (2005)
 • Вкупно1.336
 • Густина32,6/км2 (840/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вилјагонзало — општина со метоположба во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.336 жители.