Вилхелмина ван Идсинга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Автопортрет , 1817 година
Јакобс Схелтема (1767-1835). Geschiedschrijver Rijksmuseum (Јакобс Схелтема, историчар)

Вилхелмина ван Идсинга, исто така, Вилхелмина Гертруида од Идсинга , (1788-1819) била холандски сликар. Таа е родена во Леуварден.[1]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Вилхелмина ван Идсинга била единственото дете на Јохан ван Идсинга, државен секретар на државата Фрисланд и Тјебина Хајман. Кога имала шест години, нејзината мајка умрела, по што Јохан ван Идсинга се оженил за Геертруида стил. Вториот брак на нејзиниот татко бил без деца.[2]

Додека била млада, почнала да црта и слика на портрети, првично во пастелни креда и подоцна во маслени слики. Била подучена од фризиските сликари Карл Јакоб ван Баар ван Слангенбург и Вилем Бартел ван дер Куи.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wilhelmina Geertruida van Idsinga“. www.biografischportaal.nl (холандски). Посетено на 30 September 2017.
  2. „Wilhelmina Geertruida van Idsinga · dbnl“. DBNL (холандски). Посетено на 30 September 2017.
  3. „Explore Wilhelmina Geertruida van Idsinga“. rkd.nl (холандски). Посетено на 30 September 2017.
  4. „Familiebericht“. Leeuwarder courant. 14 May 1819. Посетено на 30 September 2017.