Вилнушка група

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на десетте земји-членки на организацијата

Вилнушката група, позната и како Вилнушката десетка, акр. В-10, именувана по Вилнус, престолнината на Литванија, била политичка алијанса составена од пост-комунистички европски држави од Балканот, Балтикот и Централна Европа кои имале заеднички аспирации за приклучување кон Северноатлантската алијанса. Целта на групата била да гради практична соработка меѓу земјите членки на организацијата, истите да разменуваат информации и меѓусебно да лобираат за нивната кандидатура во НАТО, остварувајќи го тоа преку одржување на редовни меѓусебни средби.

Корените на организацијата доаѓаат од Акциониот план за членство, програма на НАТО започната на 16-от НАТО самит во април 1999 година.[1] Идејата била продлабочена наредната година на средба на министрите за надворешни работи на земјите одржана во средината на мај во Вилнус.[2] Првичните земји-членки на групата биле Албанија, Бугарија, Естонија, Латвија, Литванија, Македонија, Романија, Словачка и Словенија, а во 2001 година им се приклучила и Хрватска.[3]

Седум од државите кои членувале во групата во март 2004 година официјално биле примени во НАТО, така што Албанија, Македонија и Хрватска останале надвор од Северноатлантската алијанса наспроти другите земји-членки на Вилнушката група. Во овој период групата практично прекинала со постоење. Стратешката цел се остварила и за Албанија и Хрватска кога биле примени во алијансата во април 2009 година, оставајќи ја Македонија како единствена членка на Вилнушката десетка која сè уште не е дел од НАТО, како резултат на ветото од Грција во однос на Спорот за името Македонија.[4]

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Membership Action Plan (MAP)“ (англиски). конс. 12 јануари 2019. 
  2. Министерот за надворешни работи Индулис Берзинс на меѓународна безбедносна конференција во Вилнус“, „МНР на Република Латвија“, 18-19 мај 2000 (посет. 12 јануари 2019 г). (на англиски)
  3. Вилнушката десетка“ ќе се подготвува за членство во ЕУ и НАТО“, „Делфи“, 6 јули 2002 (посет. 12 јануари 2019 г). (на литвански)
  4. Грција ќе стави вето на поканата на НАТО за Македонија“, „Би-би-си“, 2 април 2008 (посет. 13 јануари 2019 г). (на англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Соработка со земји-членки и кандидати на НАТО: „Вилнушка група“, Министерство за надворешни работи на Република Латвија