Прејди на содржината

Вилијам Тонг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилијам Тонг
25. Јавен обвинител на Конектикат
На должноста
Стапил
9 јануари 2019
Управник Нед Ламонд
Претходник Џорџ Џепсен
Член на Претставничкиот дом Конектикат Претставничкиот дом
од 147.
На должноста
3 јануари 2007 – 9 јануари 2019
Претходник Доналд Шерер
Наследник Мат Блументал
Лични податоци
Роден(а) 2 мај 1973(1973-05-02)(51 г.)
Хардфорд, Конектикат, САД
Партија Демократска
Сопружник Елизабет Хотчикис
Деца 3
Образование Универзитет во Чикаго (Доктор Јурис)
Универзитет Браун (Диплома за Уметност)
Портал Government website

Вилијам Тонг (англиски: William Tong или кинески: 湯偉麟, р. 2 мај 1973 година во Хартфорд, Конектикат, САД) е 25тиот јавен обвинител на Конектикат.[1] На оваа позиција дојде на 9. јануари 2019 година како прв Американец со азиско-тихоокеанско потекло во улога на јавен обвинител или избран уставен извршител во Конектикат.

Претходно, Тонг служеше 12 години како државен пратеник во конектикатскиот Дом на претставници, претставувајќи ја 147мата област—најголемата во Стамфорд, која ги вклучува Северен Стамфорд, Спрингдејл, Вестовер и западниот дел на Дариен.[2] Меѓу 2015 и 2019 година, Тонг беше претседател на Комисијата за правни работи при Домот. Во таа улога, тој беше задолжен за сите прашања поврзани со конектикатскиот правен систем, вклучувајќи ги сите закони поврзани со уставно право, криминално право, човекови права, заштита на потрошувачите, наследство, правни номинации, судската власт и големи области на имотното право. Пред да биде поставен за претседател на Комисијата за правни прашања, Тонг меѓу 2011 и 2015 година беше претседател на Комисијата за банкарство при претставничкиот дом.

Кога беше избран како пратеник во 2006 година, Тонг беше прв Американец со азиско-тихоокеанско потекло избран како претставник на народот во конектикатската историја. Тој е прв кинески Американец кој е избран за јавен обвинител на државно ниво во американската историја.

Во 2008 година, Тонг беше првиот конектикатски пратеник кој ја поддржа кампањата на тогашниот сенатор Барак Обама за претседател. Обама му беше професор по уставно право на Тонг на Правната Школа при Чикашкиот универзитет.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mahony, Edmund H. „Tong Gets Victory In Attorney General Race; Wooden Wins For Treasurer, Lembo And Merrill Re-Elected“. courant.com. Посетено на 2020-06-22.
  2. Kim, Elizabeth; Writer, Staff (2011-05-08). „With potential to make history, Tong enters race for U.S. Senate“. StamfordAdvocate. Архивирано од изворникот на 2019-04-19. Посетено на 2020-06-22.
  3. News-Times, The (2008-01-31). „Around the table with Michelle Obama“. NewsTimes. Посетено на 2020-06-22.