Вилијам Дејвис Еванс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилијам Дејвис Еванс

Вилијам Дејвис Еванс (англиски:William Davies Evans)(27 јануари 1790 - 3 август 1872) бил англиски шахист. Во дваесеттите и триесеттите години на 19. век, бил еден од најдобрите шахисти во Лондон. Дал голем придонес во теоријата на отворањата, па така денес, варијантата од Италијанска одбрана, којашто настанува со потезите: 1.е4 е5 2.Sf3 Sc6 3.Lc4 Lc5 4.b4 , во негова чест е наречан Евансов гамбит.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Шаховски речник. Москва: Фискултура и спорт, 1964 стр.393.
  • Шах: Енциклопедиски речник. Москва: Советска енциклопедија, 1990 стр.504. ISBN 5-85270-005-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • [1] (*.pdf, англиски)