Вилијам Бедвел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вилијам Бедвел (1561 - 5 мај 1632 во близина на Лондон) бил англиски свештеник и научник, специјализиран за арапски и други „ориентални“ јазици, како и за математика.

Бедвел се школувал на колеџот Сент Џон, Кембриџ. Тој бил ректор на Англиканската црква и викар на Сите свети, Тотенхем (познат во тоа време како Тотенхем висок крст) од 1607 година. Тој бил автор на првата локална историја на областа, Кус опис на градот Тотенхем.[1]

Бедвел исто така измислил линијар за геометриски цели. Тој починал на 72-годишна возраст.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • МекКлур, Александар. (1858) Преведувачите оживеаја: Биографски спомен на авторите на англиската верзија на Светата Библија. Мобиле, Алабама: Публикации на РЕ (објавено од Библиското друштво Маранта, 1984 ASIN B0006YJPI8)
  • Николсон, Адам. (2003) Божји секретари: Изработка на Библијата за кралот Џејмс. Њујорк: Харпер Колинс ISBN 0-06-095975-4