Прејди на содржината

Вилерштет

Координати: 51°5′25″N 11°27′13″E / 51.09028° СГШ; 11.45361° ИГД / 51.09028; 11.45361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилерштет
Место во Илмтал-Вински Пат
Црква во Вилерштет
Црква во Вилерштет
Црква во Вилерштет
Вилерштет во рамките на Германија
Вилерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општина Илмтал-Вински Пат
Основни податоци
Површина 6,71 км2
Население 293  (31 декември 2012)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036463
Портал www.vg-ilmtal-weinstrasse.de
Координати 51°5′25″N 11°27′13″E / 51.09028° СГШ; 11.45361° ИГД / 51.09028; 11.45361

Вилерштет (германски: Willerstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Илмтал-Вински Пат.