Виленички чадор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виленички чадор
Mycena interrupta.jpg
Научна класификација
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Столпчести габи
Ред: Ресести печурки
Семејство: Шапкести печурки
Род: Шапкари
Вид: M. interrupta
Биномен назив
Mycena interrupta
(Berk.) Sacc.

Виленички чадор (науч. Mycena interrupta) е вид на печурка. Оваа габа води потекло од суперконтинентот Гондвана, распространета во Австралија, Нов Зеланд, Нова Каледонија[1] и Чиле.[2] Во Австралија вирее во Викторија, Тасманија, Нов Јужен Велс, Јужна Австралија,[3] и Квинсленд, каде расте само во националниот парк Ламингтон.[4]

За разлика од некои други видови од родот Шапкари (Mycena), виленичкиот чадор не е биолуминисцентен.[5]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.anbg.gov.au/fungi/mycogeography-distant.html
  2. http://www.biology-blog.com/blogs/permalinks/9-2007/mycena-interrupta.html
  3. http://fungimap.rbg.vic.gov.au/fsp/sp006.html
  4. A field guide to the fungi of Australia. By Tony Young, A. M. Young, Kay Smith. Illustrated by Kay Smith. Published by UNSW Press, 2005. ISBN 0-86840-742-9, 978-0-86840-742-5. стр. 158
  5. Bioluminescent Mycena species from São Paulo, Brazil. Dennis E. Desjardin1, et al. Mycologia, 99(2), 2007, стр. 317–331. The Mycological Society of America, Lawrence.