Вилеброрд Снел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилеброрд Снел
Вилеброрд Снел (1580-1626)
Роден(а)13 јуни 1580
Лајден, Холандска Република
Починал(а)30 октомври 1626(1626-10-30) (возр. 46)
Лајден, Холандска Република
НационалностХоланѓанец
Полињаастрономија и математика
УстановиЛајденски Универзитет
МенториЛудолф ван Сојлен
Рудолф Снелиус
Значајни студентиГолиус Јакобус
Познат поСнелиусов закон

Вилеброрд Снел (холандски: Willebrord Snel van Royen; 1580 - 30 октомври 1626) — холандски математичар и астроном.

Снел студирал право на универзитетот во својот роден град Лајден, Холандија, за потоа да премине на студии по математика. Од 1600 година патувал низ Европа и запознал големи научници, меѓу кои Кеплер и Брахе. Во 1608 година се вратил во Лајден и се оженил со Марија де Ланге. Неговиот прв значаен труд „Eratosthenes batavus“ ги претставува темелите на современата геодезија (метод на мерење на Земјата). Исто така, тој објавил студии од астрономија и навигација, но бил запаметен по законот за прекршувањето на светлината.

Извор[уреди | уреди извор]

  • Дејвис, Адам Харт, уред. (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8. (библ.)