Вила Реџина

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Вила Реџина
светско наследство на УНЕСКО
МестоTurin, Piedmont, Italy
Навод823bis-003

Вила Реџина е палата во градот Торино, Пиемонт, Италија. Првично бил изграден од Куќата на Савој во 17 век.

Во 1997 година, таа беше ставена на листата на светско и живо наследство на УНЕСКО заедно со 13 други резиденции на Куќата на Савој . [1]

Историја[уреди | уреди извор]

Првата оригинална структура била дизајнирана и направена на почетокот на 1615 година од страна на италијанскиот војник, архитект,херој и воен инженер, Асканио Витоци . Кога умрел во 1615 година, проектот им бил предаден на неговите соработници(колњги), таткото и синот Карло и Амедео ди Кастеламонте . Оригиналната зграда била изградена за принцот-кардинал Морис од Савој за време на владеењето на неговиот брат Виктор Амадеус I, војвода од Савој . Имотот наследен е изграден како приватна вила со сопствено лозје, па оттука и неговото алтернативно име Vigna di Madama . Во 1637 година, кардиналот Морис ги загубил својот брат и неговата снаа Кристин Мари од Франција станала регент на Савој за нејзиниот млад син, Карло Емануел II од Савој.

Принцот Морис од Савој и неговиот брат Томас Френсис, принцот од Карињано се спротивставија на Регенцијата и побегнаа во Шпанија. По неговото враќање во Торино, Морис умрел во вилата во 1657 година и го оставил тоа на својата сопруга Луиз Кристин од Савој, која исто така починала во 1692 година. По смртта на Луиза Кристин, тој преминал на Ана Мари Д'Орлеанс, внука на сопругата на Луј XIV од Франција [2] Виктор Амадеус II, војвода од Савој во 1684 година.

Таа го користеше Vigna кога можеше. Поголемиот дел од сегашниот декор на Виња е од нејзиниот живот. Нејзиниот сопруг,односно маж бил крал на Сицилија од 1713 до 1720 година, кога ја заменил Сицилија со Сардинија ..Зградата била позната како Вила дела Реџина („Вила на кралицата“). Токму тука, Ана Мари почина во 1728 година. Најстарата ќерка на Ана Мари, Марија Аделаида [3] дојде овде и се обиде повторно да ја создаде во Версај во Менажеријата .

Поликсена од Хесен-Ротенбург, снаа на Ана Мари(сопруга на неговиот син), работела во главниот салон на зградата кога станала сопственик на вилата во 1728 година по смртта на Ана Мари.

Внатре има фрески(остатоци) и слики од Џовани Батиста Кросато, Даниел Сејтер и Корадо Џакинто во главната просторија, гротески на Филипо Минеи и слики од браќата Доменико и Џузепе Валеријани во блиските соби; има и скапоцени кинески кабинети во лак и златно дрво. Во паркот се наоѓа Павилјонот на Солинги, зградата пагода во која се состанувала Академијата на Солингите ; тоа беше група на интелектуалци основана од кардиналот Морис.

Вилата подоцна ја користела шпанската кралица на Сардинија Марија Антониета Фердинанда . [4] Тоа остана во сопственост на Куќата на Савој до 1868 година, кога Виктор Емануел II од Италија ја подари на Институтот на армиските ќерки и во 1994 година беше даден на државниот домен.

Како што беше оштетена во Втората светска војна, денес е отворена за јавноста со цел да се финансира неговото одржување.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Centre, UNESCO World Heritage. „Residences of the Royal House of Savoy“.
  2. and great niece of Christine Marie
  3. mother of Louis XV of France
  4. youngest daughter of Philip V of Spain and Elisabeth Farnese

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Residences of the Royal House of SavoyПредлошка:Turin landmarksПредлошка:World Heritage Sites in Italy