Вила Златен брег во Смедерево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вила „Златен брег“ - вилата на Обреновиќ во Смедерево.

Вилата Златен брег (позната и како Кралско лозје или вила/летниковец на династијата Обреновиќ ) се наоѓа во најубавиот дел на градот Смедерево, во селото Плавинац, кој гледа на север кон Дунав и Банатската рамнина. Принцот Милош Обреновиќ во 1829 година во Смедерево купил лозје, а во март 1836 година, принцот Милош му испратил на Јован 500 парчиња садници од најдобрите видови смедеревска лоза за да ја украсат градината околу новата вила.

Пред викендицата се наоѓа поголем камен („бињекташ“ голем камен како скала), кој му служел на принцот за полесно јавање на коњите, бидејќи бил со средна висина и полничок. Дури подоцна кралот Милан Обреновиќ вовел луксуз и слуги во оваа викендичка. Кралскиот пар често одмарал таму, па се чинело дека дворот се преселил во Смедерево. До вилата е изградено игралиште за крикет и тенис, прво во Србија.

Во тоа опкружување, синот на Наталија, кралот Александар и кралицата Драга Обреновиќ, поминале најдолго време, засолнувајќи се поради неговиот необичен живот и брак, сè до неговата смрт во 1903 година. За време на нивниот престој во викендицата се организирале секојдневни веселби, гозби, средби и игри. По убиството на Александар и Драга, Наталија му ја подарила викендицата на полковникот Антониј Орешковиќ, началникот на Генерал штабот на Војската на Дрина. Покрај викендичката има 30 хектари лозови насади и паркови.

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Регионална стопанска комора Пожаревац, подготвен од Др. Радмила Новаковиќ Костиќ, 2005 г години.
  • Леонтије Павловиќ 1969 година Смедерево во XIX век . Смедерево: Народен музеј
  • Цветковић, Снежана (2008). Вила династије Обреновић у Смедереву. Смедерево: Музеј у Смедереву. ISBN 978-86-6277-024-0. Посетено на 12. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]