Вилафранка де ла Сиера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилафранка де ла Сиера
Панорамски поглед кон Вилафранка де ла Сиера
Панорамски поглед кон Вилафранка де ла Сиера
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВилафранка де ла Сиера
Површина
 • Вкупна39 км2 (15 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно176
 • Густина4,5/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вилафранка де ла Сиера — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.