Вилаторо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилаторо
Амблем на Вилаторо
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВилаторо
Површина
 • Вкупна56 км2 (22 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно240
 • Густина4,3/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вилаторо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

VILLATORO 3.jpg
TORREÓN DE VILLATORO.jpg