Вилар де Корнеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилар де Корнеја

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаВилар де Корнеја
Површина
 • Вкупна7 км2 (3 ми2)
Надм. вис.&100000000000010010000001.001 м
Население (2003)
 • Вкупно86
 • Густина12,3/км2 (320/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Вилар де Корнеја е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.

Iglesia villar corneja.jpg

[[Податотека:Corneja_villar.jpg|thumbnail|left|200px|'La Fonseca' [[]]

Estacion viacrucis villarcorneja.jpg