Вилануева де Авила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилануева де Авила
Панорамски поглед кон Вилануева де Авила
Панорамски поглед кон Вилануева де Авила
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВилануева де Авила
Површина
 • Вкупна21 км2 (8 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно322
 • Густина15,3/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вилануева де Авила — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.