Вилануева дел Кампило

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилануева дел Кампило

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаВилануева дел Кампило
Површина
 • Вкупна45 км2 (17 ми2)
Надм. вис.&100000000000014490000001.449 м
Население (2006)
 • Вкупно156
 • Густина3,5/км2 (90/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.villanuevadelcampillo.es/?

Вилануева дел Кампило е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.