Вилануева дел Акерал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилануева дел Акерал
Поглед кон црквата
Поглед кон црквата

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВилануева дел Акерал
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно160
 • Густина9,4/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вилануева дел Акерал — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.