Вилаварци

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вилаварци или Вилавар биле племе на ловци кои живееле во Тамилакам, јужниот дел на древна Индија. Зборот вилавар потекнува од дравиндскиот збор за лак (вил). Вилаварците живееле во ридски гори и шуми.[1] Кралевите на Чера ја користеле титулата вилаван.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. V. Kanakasabhai (1904). The Tamils Eighteen Hundred Years Ago. Asian Educational Services. стр. 39. ISBN 978-81-206-0150-5.
  2. Hudson, D. Dennis (25 септември 2008). The Body of God: An Emperor's Palace for Krishna in Eighth-Century Kanchipuram (англиски). Oxford University Press. ISBN 9780190451400.
  3. Aiyangar, Sakkottai Krishnaswami (2004). Ancient India: Collected Essays on the Literary and Political History of Southern India (англиски). Asian Educational Services. ISBN 9788120618503.