Виктор Скрипник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виктор Скрипник
Viktor Skripnik.jpg
Лични податоци
Роден на 19 ноември 1969 (1969-11-19) (52 г.)
Роден во Новомосковск, Украина
Држава Украина Украина
Висина &100000000000001820000001,82 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2004 - како играч
Младинска кариера
Днипро Днипро
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986-1989 Днипро Днипро 0 (0)
1989-1994 Металург Запорожје Металург Запорожје 124 (7)
1994-1996 Днипро Днипро 64 (17)
1996-2004 Вердер Бремен Вердер Бремен 138 (7)
Репрезентација
1994-2003  Украина 24 (2)
Раководител на екипите
2004–2013 600px vertical HEX-00A57F HEX-F47920 White.svg Вердер Бремен младинци
2013–2014 Вердер Бремен II Вердер Бремен II
2014–2016 Вердер Бремен Вердер Бремен
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Виктор Анатолијович Скрипник (украински: Віктор Анатолійович Скрипник; роден на 19 ноември 1969) — украински фудбалски тренер и поранешен играч од одбраната.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Како играч, во својата кариера Скрипник играл за три клубови и тоа Днипро (во два наврати 1986-1989 и 1994-1996), Металург Запорожје во својата родна Украина и германскиот Вердер Бремен. Својте најголеми успеси во кариерата ги доживеал во дресот на Вердер Бремен со кој ги освоил Бундеслигата во сезоната 2003-2004 и Купот на Германија во сезоните 1998-1999 и 2003-2004. Веднаш по завршувањето на сезоната 2003-2004 во која со Вердер ја освоил двојната круна, Скрипник објавил крај на својата кариера.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Скрипник дебитирал за украинската репрезентација во 1994 година во натпревар против Литванија. Тој одиграл 24 натпревари за својата репрезентација во периодот 1994–2003 и постигнал два гола.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Во јуни 2013, Скрипник бил назначен за тренер на Вердер Бремен II. По успешната работа во вториот тим, во октомври 2014 бил назаначен за тренер на првиот тим на Вердер, откако тренерот Робин Дут добил отказ неколку дена порано. На 18 септември 2016, Скрипник добил отказ на функцијата главен тренер на Вердер Бремен, заедно со својот помошник Торстен Фрингс.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Обновено на 17 септември 2016
Екипа Од До Успешност
ОН П Н И Победи % Нав.
Вердер Бремен II Вердер Бремен II 18 јуни 2013 25 октомври 2014 &1000000000000004700000047 &1000000000000003100000031 &100000000000000070000007 &100000000000000090000009 &1000000000000659600000065,96
Вердер Бремен Вердер Бремен 25 октомври 2014 18 септември 2016 &1000000000000007000000070 &1000000000000002600000026 &1000000000000001400000014 &1000000000000003000000030 &1000000000000371400000037,14
Вкупно &10000000000000117000000117 &1000000000000005700000057 &1000000000000002100000021 &1000000000000003900000039 &1000000000000487200000048,72

Титули[уреди | уреди извор]

Германија Вердер Бремен[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]