Виктор Кираj

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Виктор Кирај[1] (роден на 29 март 1984 година) е унгарско-американски пејач и текстописец. Во 2006 година, тој бил дел од унгарскиот бенд Твинц со неговито брат близнак Бенјамин. Во 2008 година, тој станал четврт добитник на унгарскиот музички натпревар Мегастар. Тој е помлад брат на унгарската поп-пејачка Линда Кирај.

Во 2012 и 2014 година, тој учествувал во Дал, процес на селекција во неуспешен обид да ја претставува Унгарија на Евровизискиот натпревар. Во 2015 година учествувал во сезоната 9 од американската серија "Гласот" , првично како дел од тимот на Адам Левин, а подоцна и Гвен Стефани, но бил отстранет на 11 ноември за време на натпреварот во живо Плеј, во кој Топ 24 се натпреваруваа за избор на глас и тренери на јавноста.

Раните години[уреди | уреди извор]

Кирај е роден во Њујорк, син на унгарски имигранти. Неговиот татко, Тамаш Кирај, музичар, бил тапанарот во групата Универзал егитеш помеѓу 1972 и 1982 година. Неговата мајка Габриела Кирај пеела како придружен вокал во бендот. Растејќи во Њујорк, Кирај свирал на тапани во голем број гаражни бендови.[2] Откако неговата мајка станала сериозно болна, семејството се вратило во Унгарија во 1999 година,[3] каде што ја продолжил својата музичка кариера.

Твинз и Лице во лице[уреди | уреди извор]

Виктор ја започнал музичката кариера во Унгарија, заедно со неговиот брат близнак Бенџамин Кирај, формирајќи унгарски музички бенд во 2006 година наречен Твинз. Бендот објави голем број на синглови, а еден од нив[4] имал добар успех во Унгарија. Бендот е активен и е познат како „Лице во лице“. Линда Кирај , сестрата на Виктор, исто така е многу добро позната унгарска пејачка, која има голем број на хитови што честопати ги набројуваат на Махас Топ 40, Унгарската табела за синглови.

Виктор Кирај се натпреварувал како соло натпреварувач на претставата на унгарскиот телевизиски канал М1. Јазичната препрека и неговиот јасен американски акцент при зборување на унгарскиот јазик го спречиле да продолжи со шоуто.

Мегастар (2008)[уреди | уреди извор]

Во 2008 година Кирај ја освоил четвртата сезона на унгарскиот музички натпревар Мегастар , годишен натпревар за музички талент на унгарската телевизиска станица TV2.

Соло кариера (2009 - денес)[уреди | уреди извор]

По освојувањето на Мегаѕтар, Кирај започнал соло кариера со албум во 2009 година, кој содржел поголем дел од неговите настапи во живо на Мегастар 4. Албумот го направи на број 4 на MAHASZ Top 40 , официјалната табела на унгарски албуми. Истата година се појави заедно со неговата сестра Линда и брат Бенјамин на спонзориран концерт на T-Mobile од Simply Red . Исто така во 2009 година ги издаде својот автономен студиски албум Кирај Виктор. Албум го направи на број 9 на MAHASZ Top 40. Два сингла од Кирај Виктор , имено "Forgószél" и "Ha arra indulsz", беа успеси на МАХАЗ и музичка телевизиска станица ВИВА. Верзијата на англиски јазик на "Ha arra indulsz", под наслов "Дали ви кажав" со придружното музичко видео, исто така се стекна со слава.[5]

Следниот албум беше Соло во 2010 година. Насловот на песната "Соло" беше на врвот на унгарските листи, а следењето на синглот "Crazy" беше исто така голем хит во Унгарија. Подоцнежните изданија во 2012 и 2013 година ги вклучуваат синглите "Move Faster", "Over" и сингл "Пожар". Во периодот 2013-2014 година Кирај стана член на жирито и ментор во програмата талент Az ének iskolája за млади пејачи во Унгарија на возраст меѓу 8 и 16 години. Третата димензија беше трет студиски албум за Кирај и беше издаден во 2014 година. Достигна број 2 на MAHASZ Top 40 албумската табела и беше сертифицирана платина во Унгарија. Два сингла се објавени од албумот: "Chasing Demons" и "Exhale".

Дал[уреди | уреди извор]

Кирај учествувал трипати во "Дал" , унгарска национална селекција за обид да ја претставува Унгарија на Евровизискиот натпревар .

2012

Првиот обид на Кирај бил со песната "Untried", како дел од семејната група Király Testvérek (The Kiralys) за време на натпреварот во 2012 година, заедно со неговиот брат близнак Бенјамин и неговата сестра Линда.[6] Кирајстите стигнаа до финалето на квалификациите, завршувајќи четврти во целост. Компактниот диско продолжува да победува на јавните избори и ја претставува Унгарија на Евровизискиот натпревар 2012 .

2014

Кирај се обидел  во Дал по вторпат во 2014 година како соло уметник, со песната "Бегајќи од времето" [7][8] ко-напишан од самиот Кирај, неговиот татко Тамаш Кирај и Дијамант Думгал, познат како Џ. Свами . Постигнувајќи го финалето, песната беше избрана во Топ 4 од четиричленото жири, но јавно гласање се одлучи за Андрас Калај-Саундерс да ја претставува Унгарија во Евровизија 2014 . Синглот "Running Out Time" го направи на број 3 на MAHASZ Top 40. Поради успехот на песната на Кирај, тој повторно ја сними во нова верзија во која се наоѓа американскиот музичар Дарил Мек Дениелс, исто така познат како D.M.C..

2018

Кирај беше најавен како еден од учесниците во Дал 2018 година , со песната "Будимпешта девојка". Дојде до суперфиналето.

U.S. The Voice (2015)[уреди | уреди извор]

Виктор Кирај во 2009 година

Во 2015 година, Кирај учествувал во аудицијата за сезона 9 од американската серија на реалноста талент шоу Гласот емитува на NBC . Во четвртата епизода од "Слепите аудиции" на програмата што се емитуваше на 29 септември 2015 година, тој пееше " Што се случува " од Марвин Гај со сите четири тренери, Адам Левин , Блејк Шелтон , Фарел Вилијамс и Гвен Стефани , . Кирај избра да биде на Тим Адам.[9][10][11] Во битката, тој беше поврзан со Касандра Робертсон со песната " Никој не знае ". Кирај беше избран од Левин како победник.

За време на рундите, Кирај бил украден од Стефани откако Левин го избрал Џордан Смит како победник во нокаут кругот. Во првиот круг во живо (исто така познат како "Плејови во живо", составен од 24 финалисти со шест уметници од секој тим), Кирај не успеа да го освои Топ 2 јавниот глас за тимот Гвен и не беше зачуван од Стефани како избор на тренер. Затоа, тој го напушти натпреварот на 11 ноември 2015 година, предизвикувајќи критики од критичарите и навивачите.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Година Албум Врвни позиции
MAHASZ

</br> Топ 40
2009 година Király Viktor 9
2010 година Соло 34
2014 3. Димензија 2
Албуми во живо
Година Албум Врвни позиции
MAHASZ

</br> Топ 40
2009 година Király Viktor: Навистина е далеку 4

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Песна Врвни позиции Албум
MAHASZ

</br> Топ 40
VIVA

</br> Табела
2009 година "Forgószél" 28 1 Király Viktor
"Харра индулс / Дали ти реков"  – 4
2010 година "Соло" 1 1 Соло
2011 година "Лудиот"  – 2
2012 "Премести побрзо"

</br> (No! End & B-Sensual

</br> подвиг. Виктор Кирај и Линда Кирај)
 – 12
"Над" 10 5
2013 "Оган" 1 5
2014 "Излезе од времето" 3 1 Пее за време на Дал

</br>
"Álmodd meg csodát!" 7  –
2015 "Си поигруваше со демоните" 7  – 3. Димензија
"Exhale / Légzés"  –  –
Други
 • 2012: "Откриени" (заслужен како Кирај) (од Дал )
 • 2014: "Излегува од времето" (подвиг. DMC )
 • 2015: изданијата на гласовната изведба на iTunes :
  • " Што се случува "
  • " Никој не знае " (со Касандра Робертсон)
  • " Ако не те земам "
  • " Сите околу светот "

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „További 10 dolog, amit nem tudtál A Dal 2018 versenyzőiről“ (унгарски). A Dal (mediaklikk.hu). 28 December 2017. Посетено на 29 December 2017.
 2. NBC: The Voice: Viktor Király page
 3. 548 ora new yorkban: "EGYRE KEVESEBBET JÁRTAM VISSZA" – KIRÁLY VIKTOR NEW YORKRÓL (унгарски)
 4. Music video for the Twinz single "Aranyásók"
 5. Music video: Viktor Király - "Have I Told You"
 6. The Kiralys performance on A Dal in 2012
 7. Music video for Viktor Király - "Running Out of Time"
 8. Viktor_Király - Performance during A Dal in 2014
 9. Wiwi Blogs: Hungary - Viktor Király conquers America with his blind audition on The Voice
 10. Blikk.hu: Mestere szerint Király Viktor megnyerheti az amerikai Voice-t! (унгарски)
 11. nlcafe.hu: Friss: Király Viktor 4 igennel továbbjutott az amerikai Voice versenyben (унгарски)