Виктор Борцов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробот на Борцов на гробиштата Троекуровски во Москва.

Виктор Андреевич Борцов руски театарски и кино глумец. Роден на 14 јуни 1934 година во Оренбург, СССР, а починал на 20 мај 2008 година во Москва, Русија. Тој исто така бил народен уметник на РСФСР.

Борцов бил најпознат кога ја глумел улогата на Сава Игнатјевич во филмот „Портата Покровски“ во 1982 година.

По долга борба со рак на цревата починал на својата 73 годишна возраст на 73 години [1]. Погребот бил одржан во Театарот Мали, Москва, на 23.05.2008 година. Погребан е на гробиштата Тројекуровскоје во Москва.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • 1970 година - Ослободување (руски: Освобождение) како генерал Григориј Ориол
  • 1978 година - Анискин повторно започнува како Сидоров, возач на трактор
  • 1982 година - Станица за двајца (Вокзал для двоих) како пијаница во ресторан
  • 1982 година - Портата Покровски (Покровские ворота) како Сава Игнатиевич
  • 1984 година - Сами и невооружени (Один и без оружия) како Дмитриј Сергеевич
  • 1986 година - Балада за стар пиштол (Баллада о старом оружии) како Гритсенко
  • 1988 година - Гардес-маринци, напред! (Гардемарины, вперёд!) Како Гаврила
  • 1991 година - Вива Гардес-маринци! (Виват, гардемарины!) Како Гаврила

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]