Викторија Леонидовна Фајнблат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Викторија Леонидовна Фајнблат
Роден(а)19 јуни 1982
Белгород-Днестар Одеса област, СССР
ДржавјанствоУкраина
Алма матерНМУ. А.А. Богомолец, Државната академија за градежништво и архитектура во Днепар
Занимањедизајнер, архитект, сопственик на Бирото за дизајн на Викторија Фајнблат

Викторија Леонидовна Фајнблат (родена на 19 јуни 1982 година; Белгород-Днестар Одеса област, УССР, СССР) - украински дизајнер, архитект, сопственик на Бирото за дизајн на Викторија Фајнблат. Канцелариите на Бирото за дизајн на Викторија Фајнблат се наоѓаат во Киев, Украина и Скопје, Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Викторија Фајнблат е родена на 19 јуни 1982 година во Белгород-Днестер во семејство на лекари. Дипломирала на училиштето Г1 во Белгород-Дниестер и музичко училиште на пијано. Во 2005 година дипломирала на НМУ. А.А. Богомолец е нарколог-психијатар. Во 2019 година таа магистрираше на Државната академија за градежништво и архитектура во Днепар, насока архитектура.[2]

Во 1997 година ја доби титулата мајстор на спортот во гимнастика.

Во 2005 година, Викторија го основа Бирото за дизајн на Викторија Фајнблат.[3]

Во 2005 година, Викторија го основа Бирото за дизајн на Викторија Фајнблат. Од денес има спроведено повеќе од 400 проекти во Македонија, Украина, Европа и САД.

Во 2020 година ја доби титулата г-ѓа Украина Интернационал и ќе ја претставува Украина во финалето на натпреварот во 2021 година во САД.[4]

16 февруари 2021 година - основаше добротворен фонд „Право на удобност“, кој поправа станови за деца без родители и семејства со ниски примања.[5][6]

Од почетокот на пандемијата Ковид-19, Викторија собира средства за набавка на вентилатори за детската клиника Охматдит во Киев. Тој исто така им помага на децата со попреченост и интернати за посебни деца повеќе од 10 години.

Приватност[уреди | уреди извор]

Оженет, има две деца.[7]

Награди[уреди | уреди извор]

Во 2021 година ја доби целосно украинската награда „ofена од третиот милениум“ за значаен придонес во развојот на брендот Украина во странство и поддршка на млади девојки и жени во професионален и личен развој.

Во 2020 година, победничката на меѓународниот натпревар за убавина за успешни жени „Г-ѓа Украина Интернешнл“.

Добитник на награди од областа на дизајнот и архитектурата како што се: ART SPACE, KIFF PROPERTY AWARDS, награди на се-украинскиот натпревар „Внатрешност на годината“.[8]

Новоди[уреди | уреди извор]

  1. „В Киеве выбрали победительницу конкурса Mrs. Ukraine International 2021“. viva.ua (руски). Посетено на 2021-06-16.
  2. „38-річна наркологиня-дизайнерка виборола корону Mrs. Ukraine International“. ТаблоID. Посетено на 2021-06-16.
  3. „В столичном Regent Hill состоялся грандиозный финал международного конкурса для замужних женщин MRS. UKRAINE INTERNATIONAL“. OBOZREVATEL NEWS (руски). 2020-09-25. Посетено на 2021-06-16.
  4. „В Україні обрали нову Mrs Ukraine International: хто завоював престижний титул“. 24 Канал (украински). Посетено на 2021-06-16.
  5. „Вышел второй выпуск проекта "Право на комфорт", в котором украинский дизайнер меняет жилье детей“. gordonua.com. Посетено на 2021-06-16.
  6. „Дизайнер Виктория Файнблат поможет украинским детям из малообеспеченных семей ремонтами их квартир“. ukranews_com (руски). 2021-03-23. Посетено на 2021-06-16.
  7. „В столице выбрали самую красивую украинку среди тех, у кого есть муж, дети и карьера“. ТСН.ua (руски). 2020-09-24. Посетено на 2021-06-16.
  8. „Виктория Файнблат: вы задаете вектор, я создаю пространство“. LIGA (руски). 2018-05-15. Посетено на 2021-06-16.