Викторија Кавеса

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Викторија Кавеса
Victoria Kawesa 2017 Uppsala 1 (cropped).jpg
Водач на феминистичка иницијатива
На должноста
Март 2017 – 15 Септември 2017
Лични податоци
Роден(а) 12 април 1975 (1975-04-12) (48 г.)
Партија Феминистичка иницијатива

Викторија Кавеса (р. 12 април 1975 во Уганда) — шведска политичарка и поранешен партиски лидер на Лидерот на феминистичката иницијатива. Во март 2017 година, таа била избрана за лидер на партијата, заедно со Гудрун Шиман.[1][2] Кавеса била првиот црн партиски лидер во историјата на Шведска.[3] Во септември 2017 година, таа поднела оставка, наведувајќи лични причини.[1][2] Кавеса била обвинета и прогласена за виновна за кршење на авторските права.[4] Таа е поранешен предавач на универзитетот Седерторн.[5]

Позадина[уреди | уреди извор]

Кавеса дошла во Шведска како деветгодишно дете со своето семејство кое побегнало од војната во Уганда, а семејството живеело во Тенста надвор од Стокхолм.[6]

Плагијат и напад[уреди | уреди извор]

Во април 2017 година, против Кавеса било започната полициска истрага, откако била обвинета за плагијат на докторска работа и го претставила како свое истражување, за што била опомената од Универзитетот Линкопинг.[7][8] Таа претходно (2013) била пријавена дека направила плагијат на апликација за проект на друг истражувач.[9] Кавеса била прогласена за виновна од страна на Крунскиот суд во Стокхолм и осуден на парични казни од 15.000 круни и отштета од 6.000 круни.[10][11]

Во 2018 година, Кавеса била обвинета за напад откако удрила човек во лице и го клоцнала на станицата на метрото во Стокхолм. Инцидентот се случил во јануари 2018 година, за време на кој Кавеса се обидела да помине низ бариерата на метрото без да ја користи својата пристапна картичка. Кавеса тврдела дека тоа било самоодбрана откако мажот првпат ја нападнал.[12] Надзорните снимки покажале поинаку, а Кавеса била осудена за батерија, условна казна и било наредено да плати парична казна од 36.000 шведски круни.[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 oRadia Sweden:Feminist Initiative co-leader resigns
 2. 2,0 2,1 Aftonbladet:
 3. Radio, Sveriges. „Victoria Kawesa är Sveriges första svarta partiledare - P5 STHLM“. Посетено на 4 April 2017.
 4. „Victoria Kawesa åtalas för upphovsrättsbrott“. Aftonbladet. Посетено на 26 September 2017.
 5. „Södertrörn University“. Архивирано од изворникот на 2017-03-27. Посетено на 21 May 2017.
 6. „Porträtt: Svarta kvinnors röster saknas - Nationella sekretariatet för genusforskning“. Genus.se. Посетено на 4 April 2017.
 7. „Kulturprofil anklagar Fi:s ledare för plagiat: "Har skott sig på andra kvinnor". Expressen (шведски). Посетено на 2017-05-12.
 8. „Partiledare för Fi polisanmäld: Uppenbart brott“ (шведски). 2017-04-27. Архивирано од изворникот на 2017-04-27. Посетено на 2017-05-12.
 9. „Länsprofil anklagar Fi:s partiledare för brott“. Посетено на 2017-05-12.
 10. „Förra Fi-ledaren döms för upphovsrättsbrott“. Посетено на 2017-12-22.
 11. „Nyheter detalj“. Göteborgs universitet (шведски). 2017-12-22. Архивирано од изворникот на 20 March 2018. Посетено на 2018-03-20.
 12. Expressen: Förra Fi-partiledaren åtalas för misshandel
 13. „Victoria Kawesa dömd för misshandel i tunnelbanan“. Expressen (шведски). Посетено на 13 October 2018.