Викторија Диринг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Соња Викторија Даринг (родена на 18 декември 1972 година во Упсала ) [1] е шведска ТВ водителка и филмски продуцент . Таа е поранешна водителка на ТВ-програмата за знаење Hjärnkontoret . [2] [3] [4] Од 2010 година таа е домаќин на Vetenskapens värld . [5] [6] Таа, исто така, била домаќин и се појавила на Vi i femman (2001 – 03, заедно со Јонас Халберг [7] ), прославата на Националниот ден, програми за Нобеловата награда и Lilla Melodifestivalen (во 2003 година [8] ).

Образование [9][уреди | уреди извор]

Родителите на Дајринг се научни новинари, а нејзината сестра е физичар . Дајринг студирала театар на универзитет . Студирала и природни науки .

Награди[уреди | уреди извор]

 • 2002 - Gunilla Arhéns förebildspris [10] [11]
 • 2010 - Дајринг стана почесен степен на Универзитетот во Стокхолм [11] [12]

Наводи/извори[уреди | уреди извор]

 1. „Sök personer - Birthday.se“. Посетено на 1 October 2015.
 2. „Aftonbladet nyheter: Grattis... Victoria Dyring“. Aftonbladet. Посетено на 1 October 2015.
 3. „Aftonbladet puls: på pulsen“. Aftonbladdet. Посетено на 1 October 2015.
 4. „Aftonbladet resor: Resfolk: "Hjärnkontorets" Victoria Dyring“. Aftonbladet. Посетено на 1 October 2015.
 5. „Dyring tar över "Vetenskapens värld". nsd.se. Посетено на 1 October 2015.
 6. Spektra. „Dyring tar över "Vetenskapens värld". SvD.se. Посетено на 1 October 2015.
 7. „Svensk mediedatabas (SMDB)“. Посетено на 1 October 2015.
 8. „Lilla Melodifestivalens vinnare“. SvD.se. Посетено на 1 October 2015.
 9. „Victoria Dyring“. miagahne.se. Посетено на 1 October 2015.
 10. „Victoria Dyring får Gunilla Arhéns Ruter Dam Jubileumspris "Entusiastpris" på 15.000:-“. Посетено на 1 October 2015.
 11. 11,0 11,1 „Victoria Dyring utsedd till hedersdoktor“. svt.se. Архивирано од изворникот на 18 April 2010. Посетено на 1 October 2015.
 12. „Årets hedersdoktorer vid Stockholms universitet“. Mynewsdesk. Посетено на 1 October 2015.