Викторија Вудхал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викторија Вудхал
Роден(а)Викторија Калифорнија Клафлин
септември 23, 1838(1838-09-23)
Охајо, САД
Починал(а)јуни 9, 1927(1927-06-09) (возр. 88)
Вустершир, Англија
Познат(а) поПолитика
право на глас на жените
феминизам
граѓански права
анти-ропство
брокер
новинарство
слободна љубов
Потпис

Викторија Клафлин Вудхал (23 септември 1838 - 9 јуни 1927) била американски водач на движењето за правото на глас на жената.

Во 1872 година Вудхал беше првата жена-кандидат за претседател на САД. Таа беше првата жена да започне неделник и била активист за правата на жените и за реформи на работната сила. Вудхал се залагаше за слободна љубов, под што подразбирала слобода да се стапува во брак, разведува, и има деца без мешање на владата.

Многу од реформите и идеалите за кои Вудхал се залагала: за работничката класа, и против она што го видела како корумпирана капиталистичка елита, беа исклучително контроверзни во нејзиното време. Генерации подоцна, многу од овие реформи биле имплементирани и сега се земаат здраво за готово. Некои од нејзините идеи и предложени реформи сè уште се дебатираат денес.

Жените кои биле во брак во САД во текот на 19 век биле потчинети во брачните унии, дури и без љубов, со малку опции за слобода. Разводот, каде што воопшто бил можен, бил скандалозен и жените кои се развеле биле стигматизирани и често избегнувани од страна на општеството. Викторија Вудхал заклучи дека жените треба да имаат избор да ги напуштат неподносливите бракови. Таа беше против лицемерието на толерирањето на оженетите мажи кои имале љубовници. Таа рече:[1]

"На жената по природа припаѓа правото на сексуална определба. Кога инстинктот се појави во неа, тогаш и само тогаш треба да следаат одонси. Кога жената се крева од сексуалното ропство кон сексуална слобода, со сопственост и контрола на нејзините полови органи, и мажот е должен да ја почитува оваа слобода, тогаш овој инстинкт ќе стане чист и свет; тогаш жената ќе биде подигната од беззаконието и морбидноста, интензитетот и сјајот на нејзините креативни функции ќе се зголемат.

Во говор во 1871 година во Њујорк, Вудхал го изјави своето мислење за слободната љубов сосема јасно:

"Да, јас сум слободен љубовник. Имам неотуѓиво, уставно и природно право да сакам кој било, да сакам толку долго колку сакам, да ја променам таа љубов, и со тоа право ниту вие, ниту кој било закон што можете да го обликувате немате право да се вмешате."[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Intercourse (1987). Chapter 7. Occupation/Collaboration. Andrea Dworkin
  2. Shearer, Mary L. "Abandoned Woman? A Review of the Evidence." http://www.victoria-woodhull.com/prostitute.htm

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: