Викториини водопади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Викториини водопади
Victoriafälle.jpg
Викториините водопади
Место Ливингстон, Замбија
Викторија Фолс, Зимбабве
Координати 17°55′28″ ЈГШ 25°51′24″ ИГД / 
Вид Водопад
Вкуп. висина 355 ст (108 м) (во центарот)
Слапови 1
Река Замбези
Прос. истек 1088 м³/с
Службен назив: Mosi-oa-Tunya / Victoria Falls / Викториини Водопади
Тип: Природен
Критериуми: vii, viii
Прогласено: 1989 , (на 13-от собир на Одборот на светското наследство)
Број 509
Држави: Замбија и Зимбабве
Регион: Африка

Викториини водопади (англиски: Victoria Falls) — водопад во јужна Африка на реката Замбези. Се наоѓа на границата помеѓу Замбија и Зимбабве.

Водопадот е широк преку 1,5 километри со падо од 128 метри. Дејвид Ливингстон, шкотски истражувач го открил водопадот во 1855 година и го нарекол според кралицата Викторија, иако локалното име на водопадот било „Дим кој грми“ (Mosi-oa-Tunya).[1] Водопадот се наоѓа на територијата на два национални паркови Национален парк Моси оа Туња во Замбија и националниот парк Викториини водопади во Зимбабве и претставува една од најголемите туристички атракции на југот на Африка.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Водопад Виктория“. 1890-1925. http://www.wdl.org/ru/item/550. посет. 1. 6. 2013. г.