Вики Рендл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вики Рендл

Вики Рендл (11 декември 1954)[1] е американска пејачка, мултиинструменталист (првенствено акустична гитара и перкусии) и композитор, позната како прва (и единствена) жена член на The Tonight Show Band,[2] [3] [4] [5] почнувајќи со водителот Џеј Лено во 1992 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Рендл е родена во Сан Франциско, Калифорнија.[1] Таа ја започнала својата кариера како пејачка-текстописец/ гитарист, свирејќи во такви места како Бла-Бла Кафе и Ледена куќа. Таа, исто така, снимала и била на турнеја со неколку женски музички уметници, како што се Крис Вилијамсон, Ферон и Линда Тилери .[1] [6]

Снимала и/или била на турнеја со многу мејнстрим уметници, вклучувајќи ги Арета Френклин, Мејвис Стејплс, Џорџ Бенсон, Лајонел Ричи, Кени Логинс, Селин Дион, Херби Хенкок, Вејн Шортер, Бранфорд Марсалис и Лајл Мејс .[6] [7]

Рендл ја продолжика својата дружба со Џеј Лено во неговото шоу Џеј Лено на NBC како музичарка со Кевин Еубенкс преименувана во „Приметајм бенд“. Премиерата на шоуто била на 14 септември 2009 година. Таа се вратила во The Tonight Show со Џеј Лено со откажувањето на премиерното шоу на 9 февруари 2010 година.[8]

Во 2006 година, Рендл го издала својот прв соло албум насловен Sleep City: Lullabies for Insomniacs .[9] Албумот бил продуциран од Бони Хејс и ги вклучи Хејс, Нина Гербер, Барбара Хигби, Тереза Трул, Линда Тилери и Крис Вилијамсон меѓу споредните музичари. [10]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Рендл е отворено лезбејка. Таа живее во Венис Бич и Оукленд, Калифорнија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Hillgirlz, the lesbian Community of San Francisco Архивирано на 28 август 2007 г.. Retrieved October 12, 2007.
  2. Brown, J.M. (August 20, 2010). „Former 'Tonight Show' vocalist happy to be home“. Montclarion.
  3. AfterEllen.com – The Tonight Show's Vicki Randle Архивирано на 18 мај 2011 г.. Retrieved October 12, 2007.
  4. NBC.com > The Tonight Show with Jay Leno Архивирано на 17 мај 2008 г.. Retrieved October 12, 2007.
  5. Heldenfels, R.D. (March 16, 2008). „Who's that lady?“. Tulsa World.
  6. 6,0 6,1 Vicki Randle Архивирано на 26 декември 2007 г.. Retrieved October 12, 2007.
  7. Vicki Randle: Artist Update: Modern Drummer Magazine 10/12/2007. Retrieved October 12, 2007.
  8. Stelter, Brian (February 9, 2010). „Without Fanfare, Leno's Prime-Time Show Ends“. The New York Times. Посетено на February 13, 2020.
  9. „Vicki Randle: Sleep City“. AllMusic. n.d. Посетено на November 2, 2020.
  10. „Vicki Randle: Sleep City Credits“. AllMusic. n.d. Посетено на November 2, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]