Википедија:Уредувачки натпревари/Нобелови награди/евиденција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

На оваа страница се наоѓа деталната евиденција на напишаните статии, заедно со оцените на жирито.

Вклучување во натпреварот[уреди извор]

Ако сакате да учествувате во натпреварот, најпрвин создадете страница, така што ќе го внесете вашето корисничко име во полето за внес на текстот и ќе стиснете на копчето. Откако ќе ја направите страницата, додајте се на дното на списокот на учесници.


Учесници[уреди извор]

Ehrlich91]
Статија Ж1 Ж2 Ж3 Напомена
Јан Тинберген 8 8 8 24
Николас Тинберген 8 8 8 24
Сајмон Кузнец 8 8 8 24
Џон Хикс 8 8 8 24
Леонид Канторович 8 8 8 24
Тјалинг Копманс 7 7 7 21
Бертил Олин 7 7 7 21
Џејмс Мид 8 8 8 24
Теодор Шулц 7 7 7 21
Артур Луис 8 8 8 24
Лоренс Клајн 8 8 8 24
Џорџ Стиглер 8 8 8 24
Жерар Дебре 8 8 8 24
Ричард Стоун 8 8 8 24
Франко Модиљани 7 7 7 21
Џејмс Бјукенан 8 8 8 24
Роберт Солоу 8 8 8 24
Морис Але 7 7 7 21
Тригве Ховелмо 8 8 8 24
Мајкл Спенс 7 7 7 21
Џорџ Акерлоф 7 7 7 21
Клајв Гренџер 8 8 8 24
Вилијам Викри 7 7 7 21
Џејмс Мирлис 8 8 8 24
Жан Тирол 7 7 7 21
Кенет Ароу 9 9 9 27
Василиј Леонтјев 8 8 8 24
Вкупно
Инокентиј]
Статија Ж1 Ж2 Ж3 Напомена
Ерик Корнел 7 7 7 21
Волфганг Кетерле 7 7 7 21
Карл Виман 7 7 7 21
Рејмонд Дејвис 7 7 7 21
Масатоши Кошиба 8 8 8 24
Рикардо Џакони 7 7 7 21
Алексеј Абрикосов 7 7 7 21
Виталиј Гинзбург 7 7 7 21
Ентони Џејмс Легет 7 7 7 21
Дејвид Грос 6 6 6 18
Дејвид Полицер 6 6 6 18
Рој Глаубер 7 7 7 21
Џон Хол 7 7 7 21
Џон Мадер 7 7 7 21
Франк Вилчек 8 8 8 24
Теодор Хенш 8 8 8 24
Џорџ Смут 9 9 9 27
Албер Ферт 7 7 7 21
Петер Гринберг 7 7 7 21
Макото Кобајаши 7 7 7 21
Тошихиде Маскава 7 7 7 21
Вилард Бојл 8 8 8 24
Џорџ Смит (физичар) 7 7 7 21
Андреј Гејм 8 8 8 24
Константин Новоселов 8 8 8 24
Сол Перлмутер 7 7 7 21
Адам Рис 8 8 8 24
Брајан Шмит 7 7 7 21
Дејвид Вајнленд 8 8 8 24
Серж Арош 7 7 7 21
Франсоа Англер 7 7 7 21
Хироши Амано 7 7 7 21
Исаму Акасаки 8 8 8 24
Шуџи Накамура 8 8 8 24
Филип Ворен Андерсон 8 8 8 24
Невил Франсис Мот 7 7 7 21
Шелдон Ли Глешоу 7 7 7 21
Џејмс Кронин 6 6 6 18
Вал Логсдон Фич 8 8 8 24
Николас Блумберген 7 7 7 21
Артур Леонард Шавлов 8 8 8 24
Кенет Вилсон 7 7 7 21
Вилјам Алфред Фаулер 7 7 7 21
Карло Рубија 7 7 7 21
Симон ван дер Мер 7 7 7 21
Џон Хазбрук ван Флек 7 7 7 21
Кај Сигбан 7 7 7 21
Клаус фон Клицинг 7 7 7 21
Ернст Руска 7 7 7 21
Герд Биниг 7 7 7 21
Хајнрих Рорер 7 7 7 21
Георг Беднорц 7 7 7 21
Карл Александар Милер 8 8 8 24
Леон Ледерман 9 9 9 27
Мелвин Шварц 7 7 7 21
Џек Стајнбергер 8 8 8 24
Волфганг Паул 7 7 7 21
Ханс Георг Демелт 6 6 6 18
Норман Фостер Ремзи 8 8 8 24
Џером Ајзек Фридман 7 7 7 21
Хенри Веј Кендал 8 8 8 24
Ричард Едвард Тејлор 6 6 6 18
Пјер-Жил де Жен 6 6 6 18
Жорж Шарпак 7 7 7 21
Расел Алан Халс 6 6 6 18
Џозеф Хутон Тејлор 6 6 6 18
Александар Прохоров 7 7 7 21
Вкупно
Brainmachine]
Статија Ж1 Ж2 Ж3 Напомена
Вилем Ајнтховен 8 8 8 24
Вкупно
MarioPuovik6]
Статија Ж1 Ж2 Ж3 Напомена
Мане Сигбан 6 6 6 18
Сесил Франк Пауел 7 7 7 21
Вилхелм Вин 7 7 7 21
Хидеки Јукава 6 6 6 18
Густаф Дален 7 7 7 21
Чарлс Гловер Баркла 6 6 6 18
Џејмс Франк 7 7 7 21
Чарлс Вилсон 6 6 6 18
Шарл Едуар Гијом 6 6 6 18
Овен Виланс Ричардсон 6 6 6 18
Џејмс Рејнвотер 6 6 6 18
Џон Кокрофт 7 7 7 21
Леон Купер 7 7 7 21
Поликарп Куш 6 6 6 18
Вилис Лем 7 7 7 21
Бен Рој Мотелсон 7 7 7 21
Роберт Вудро Вилсон 7 7 7 21
Луј Нел 7 7 7 21
Вилхелм Конрад Рентген 7 7 7 21
Хендрик Лоренц 7 7 7 21
Питер Земан 7 7 7 21
Пјер Кири 8 8 8 24
Хејке Камерлинг Онес 7 7 7 21
Бартон Рихтер 6 6 6 18
Џон Роберт Шрифер 8 8 8 24
Ивар Јевер 6 6 6 18
Ентони Хјуиш 7 7 7 21
Оге Бор 7 7 7 21
Лео Есаки 6 6 6 18
Овен Чемберлејн 5 5 5 15
Павел Черенков 7 7 7 21
Фриц Цернике 7 7 7 21
Ернест Волтон 7 7 7 21
Едвард Милс Персел 7 7 7 21
Феликс Блох 7 7 7 21
Џенинг Јанг 7 7 7 21
Иљја Франк 8 8 8 24
Игор Там 7 7 7 21
Роберт Хофштатер 8 8 8 24
Рудолф Месбауер 8 8 8 24
Николај Басов 7 7 7 21
Шиничиро Томонага 6 6 6 18
Алфред Кастлер 6 6 6 18
Роберт Лафлин 6 6 6 18
Хорст Лудвиг Штермер 7 7 7 21
Мартинус Велтман 5 5 5 15
Роберт Колман Ричардсон 7 7 7 21
Клод Коен Тануџи 7 7 7 21
Вилијам Даниел Филипс 6 6 6 18
Ото Штерн 7 7 7 21
Џорџ Паџет Томсон 6 6 6 18
Клинтон Дејвисон 6 6 6 18
Карл Дејвид Андерсон 7 7 7 21
Херберт Кремер 6 6 6 18
Даниел Цуј 5 5 5 15
Даглас Ошероф 7 7 7 21
Дејвид Ли 7 7 7 21
Бертам Брокхаус 6 6 6 18
Клифорд Шал 7 7 7 21
Мартин Рајл 8 8 8 24
Чарлс Хард Таунс 8 8 8 24
Вкупно
M4r51n]
Статија Ж1 Ж2 Ж3 Напомена
Роберт Едвардс 7 7 7 21
Вкупно
D.Belcev]
Статија Ж1 Ж2 Ж3 Напомена
Џон Стајнбек 8 8 8 24
Вкупно
Bjankuloski06]
Статија Ж1 Ж2 Ж3 Напомена
Питер Хигс 8 8 8 24
Нобелова награда за физика 8 8 8 24 Списокот на нобеловци со описите на заслугите
Вкупно
Ljupce1]
Статија Ж1 Ж2 Ж3 Напомена
Ферид Мурад 6 6 6 18
Вкупно