Википедија:Уредувачки маратони 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Shared Knowledge Logo.svg
Уредувачки маратони.svg
Кратенки:
ВП:УМ

Во 2015 година се организирани два уредувачки маратони.

Прв маратон[уреди извор]

Светско првенство во ракомет за мажи 2015[уреди извор]

Уредувачки маратон „Светско првенство во ракомет за мажи 2015“

Првиот уредувачки маратон во годината се одржа на 17 јануари 2015 година (сабота) во просториите на интернет-кафулето „Хазард“ (видете карта) во Скопје со почеток од 13:00 часот. Темата гласеше „Светско првенство во ракомет за мажи 2015“, а истиот траеше околу три часа. На маратонот учество земаа пет википедијанци, кои создадоа вкупно 12 нови и подобрија 2 постоечки статии. Списокот на учесници и уредувани статии е во продолжение:

Бр. Корисник Придонеси
1 Ehrlich91
2 Инокентиј
3 Bjankuloski06
4 Kiril Simeonovski
5 Cibrev
  • (П) — подобрена статија
Галерија

Втор маратон[уреди извор]

Астероиди[уреди извор]

Симбол на астероидот 3 Јунона

Вториот уредувачки маратон во годината се одржал на 28 јуни 2015 година (недела) во просториите на интернет-кафулето „Инсомнија“ (на карта) во Скопје со почеток од 12:00 часот. Темата на маратонот гласеше „Астероиди“, и истиот траеше три часа. На маратонот учество земаа седум википедијанци, кои создадоа вкупно 87 нови статии. Списокот на учесници и уредувани статии е во продолжение:

Бр. Корисник Придонеси
1 Bjankuloski06
2 Ehrlich91
3 Виолетова
4 Wikimk
5 Инокентиј
6 Kiril Simeonovski
7 Cibrev
Галерија

Поврзано[уреди извор]