Википедија:Уредувачки маратони - Втора светска војна, 75 години подоцна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВикиПроект
„Уредувачки маратон“
Glam Macedonia.svg
Wikipedia-logo-v2.svg

На 19 септември 2020 година се одржа уредувачки маратон на тема Втора светска војна, 75 години подоцна. Активноста е дел од глобалниот повик World War II… 75 Years After којшто се одвива во текот на месец септември. Сите уредници на Википедија на македонски јазик се добредојдени да дадат свој придонес.

Резултати[уреди извор]

Список на учесници
Корисничко име Статии
Виолетова Ужичка Република

Вулнетари

gordi Сава Ковачевиќ

Битка за Берлин

П.Неделковски Операција Пик
MB Мајданек, Маутхаузен, Нидерхаген
‎Velichovskas Грчко-италијанска војна
SirGoldenBlade Пеко Дапчевиќ, Хиру Онода
GjorgjiP Прва непријателска офанзива, Франц Беме
Banja147 Ненси Вејк
Baek147 Виолета Сабо
‎Simonka34 Демјански џеб
Vale Trajkoska Инцидентoт на мостот Марко Поло