Википедија:Почетен курс (песок за уредување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пирјатин
Пирятин
Град
Црквата на Рождество на Пресвета Богородица
Црквата на Рождество на Пресвета Богородица
Знаме на ПирјатинАмблем на Пирјатин
Амблем
Пирјатин is located in Украина
Пирјатин
Пирјатин
Местоположба
Координати: 50°14′10″N 32°30′04″E / 50.23611° СГШ; 32.50111° ИГД / 50.23611; 32.50111Координати: 50°14′10″N 32°30′04″E / 50.23611° СГШ; 32.50111° ИГД / 50.23611; 32.50111
Земја Украина
ОбластПолтавска
РеонПирјатински
Прво спомнување1155
Управа
 • ГрадоначалникОлексиј Рjaбокоњ
Површина
 • Вкупна7.228 км2 (2,791 ми2)
Надм. вис.&10000000000000117000000117 м
Население (2001)
 • Вкупно16.560
 • Густина2.298/км2 (5,950/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски број37000—37004
Повик. бр.+380-5358
Мреж. местоpyriatyn.osp-ua.info

Пирјатин (украински: Пирятин) е град во Полтава Област, украински Полта́вська о́бласть во централниот дел на државата Украина која се граничи со Русија и е административен центар на Пирјатиниот реон на Полтава област со главен град Полтава. Градот Пирјатин со 15.781 жители (2021).

Градот се наоѓа на околу 190 километри северозападно од Полтава, на десниот брег на реката Удај на автопатот Е40.Пиријатин е приближно 44 км од Прилуки, 150 км од Киев и 47 км од Лубни.

Историја[уреди извор]

Пирјатин првпат бил спомнат во врска со настаните од 1154 година во Лаврентьевской летописи од 1155 година, a cпоред В. Г. Ляскоронского, населбата се состоела од два утврдени дела: цитадела и кружнен тек околу градот. За време на монголско-татарската инвазија, Пирјатин бил уништен, но подоцна бил обновен и во 1362 година бил под Големото Војводство на Литванија. По Сојузот на Лублин во 1569 година, Пирјатин станал дел од Комонвелтот, околу 1578 година негов владител бил М. Грибунович-Байбуза. Во 1592 година, Пирјатин преминал во рацете на водачот на Черкаси, магнат Александра Вишневецкого, за да истата година, кралот Сигизмундом III му доделил на Магдебургское право на градот и грб - растегнат златен лак со стрела на црвено поле.

На крајот на 1941 или почетокот на 1942 година, било формирано еврејско гето чувано од полицајци и броело над 1.500 Евреи до крајот на март 1942 година. Имало две големи егзекуции на Евреи извршени од единиците на СД Сондеркомандос Плат, придружувани од украинската помошна полиција. Првата се случила на 6 април 1942 година, околу 1530 Евреи биле одведени во шумата, на 3 километри од градот и биле убиени. Втората масовна егзекуција се случила на 18 мај 1942 година, кога биле убиени неколку еврејски семејства заедно со 380 комунисти и советски милитанти и 25 ромски семејства.


Во 1802 година, Пириатин и областа станале дел од новоформираната провинција Поваве.

Во 1592 година, градот Пириатин преминал во рацете на украинскиот магнат Александар Вишневецки.

На крајот од 1941 или почетокот на 1942, било естаблирано гето чувано од полиција со преку 1500 евреи. Имало две масовни погубувања на Евреи извршени од страна на СД единиците, проследено со Украинската помошна полиција.

Галерија[уреди извор]

Надворешни врски[уреди извор]

Координати: 50°15′N 32°32′E / 50.250° СГШ; 32.533° ИГД / 50.250; 32.533{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница