Википедија:Запознајте ја Русија/Учесници

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Список на учесници и нивните придонеси од „Запознајте ја Русија“

бр. корисничко име статии
Учесници
1 Petar Barsa
 1. Грдото пајче (цртан филм, 1956)
 2. Храбриот Пак
 3. Баба-Јaга (бајка)
 4. Принцезата жаба (цртан филм, 1954)
 5. Принцезата жаба
 6. Елен и волк
 7. Мразко (приказна)
 8. Милион во торба
 9. Сив врат
 10. Мајмунот од островот Саругашима
 11. Јаболко на раздорот (приказна)
 12. Приказна за девојчето кое згазнало леб
 13. Златната антилопа
 14. Три мечки
 15. Принцезата Жаба (цртан филм, 1971)
 16. Волшебната птица (цртан филм)
 17. Дванаесет месеци (цртан филм)
 18. Снежната кралица (цртан филм, 1957)
 19. Снежната кралица (цртан филм, 2012)
 20. Три мечки (цртан филм, 1958)
 21. Кижи (остров)
 22. Ана Павловна
 23. Дедо Мраз и сивиот волк (цртан филм, 1978)
 24. Анастасија Абрамова
 25. Саратовска
 26. Наталија Макарова
 27. „Метеор“ во рингот
 28. Саратовска митрополија
 29. Александра Андреевна Кублицкаја-Пиотух
 30. Уфа арена
 31. Чудесното ѕвонче (цртан филм)
 32. Иван принцот и сивиот волк
 33. Волкот и седумте јариња (цртан филм)
 34. Волкот и седумте јариња на нов начин
 35. Иван-принцот и Сивиот Волк (цртан филм)
 36. Жихарка (цртан филм, 2006)
 37. Иљја Муромец и разбојникот Славеј (цртан филм)
 38. Иљја Муромец и разбојникот Славеј (игра)
 39. Волк и теле
 40. Куќата на мачката (цртан филм, 1938 година)
 41. Куќата на мачката (цртан филм, 1982)
 42. Тројцата јунаци и принцезата на Египет
 43. Тројцата јунаци на далечните брегови
 44. Улан-Уде
 45. Руска народна приказна
 46. Сојузмултфилм
 47. Циполино (цртан филм, 1961)
 48. Циполино (балет)
 49. Куќата на мачката (цртан филм, 1958 година)
 50. Момчето и вештерката
 51. Циполино (филм)
 52. Волшебнa продавница
 53. Висок рид
 54. Скарлетниот цвет (филм)
 55. Скарлетниот цвет
 56. Скарлетен цвет (цртан филм)
 57. Свадба на Катерина Втора и Потемкин
 58. Аљоша Попович и Тугарин Змејот (игра)
 59. Иван Принцот и сивиот волк 4
 60. Добриња Никитич и Змеј Горнич
 61. Тројцата јунаци и Шамаханската царица (игра)
 62. Снежната кралица 2: Повторно замрзнување
 63. Цветот со седум бои (цртан филм)
 64. Цветот со седум бои (приказна)
 65. Последнотo венче лист (цртан филм)
 66. Руски народни песни
 67. Владимир Сергеевич, Володин
 68. Иљја Муромец
 69. Гуски-лебеди (албум)
 70. Гуски-лебеди (цртан филм)
 71. Гуски-лебеди
 72. Некогаш живеела една баба
 73. Иљја Муромец и разбојникот Славеј (цртан филм, 1978)
 74. Снежната кралица 3: Оган и мраз
 75. Белиот слон (филмска награда, Русија)
 76. Златен орел (филмска награда)
 77. Ушастик и неговите пријатели
 78. Аљоша Попович и Тугарин Змејот
 79. Иљја Куликов
 80. Екатерина (ТВ серија)
 81. Ана Петровна
 82. Чудотворен млин
 83. Момче од палец (цртан филм, 1977)
 84. Стравот има големи очи
 85. Габа-теремок
 86. Сестра Алјонушка и брат Иванушка (цртан филм)
 87. Пита (цртан филм)
 88. По команда на штука (филм, 1970)
 89. По команда на штука (цртан филм, 1984)
 90. По команда на штука
 91. По команда на штука (филм)
 92. Во некое кралство…
 93. Три вреќи со трикови (цртан филм)
 94. Репка (приказна)
 95. Летачки брод (цртан филм)
 96. Летечки брод (приказна)
 97. Приказната за цар Салтан (опера)
2 Krstevska123
 1. Андреапол
 2. Каменогорск
 3. Анапа
 4. Торопец
 5. Сургут (аеродром)
 6. Абинск
 7. Волхов (град)
 8. Бокситогорск
 9. Мзимта
 10. Рамешки
 11. Бежецк
 12. Молога
 13. Весјегонск
 14. Јелабуга
 15. Максатиха
 16. Бологоје
 17. Сонково
 18. Довлатов (филм)
 19. Олга Кучеренко
 20. Дарија Клишина
 21. Орск
 22. Кореновск
 23. Александар Мењков
 24. Игор Андреев
 25. Карен Хачанов
 26. Дмитриј Турсунов
 27. Светогорск
 28. Лесогорски
 29. Красногорск
 30. Конаково
 31. Водлозерски национален парк
 32. Завидово
 33. Старица (Тверска област)
 34. Сандово
 35. Кувшиново
 36. Осташков
 37. Селижарово
 38. Редкино
 39. Кенозерски национален парк
 40. Национален парк Бикин
 41. Угра (национален парк)
 42. Нечкински национален парк
 43. Панајарви
 44. Сочински национален парк
 45. Тункиншки национален парк
 46. Иркутск
 47. Национален парк Руски Север
 48. Хвалински национален парк
 49. Мордовија арена
 50. Самара арена
 51. Варзуга
 52. Волгоград арена
 53. Ростов арена
 54. Остров (Русија)
 55. Великије Луки
 56. Стадион Калининград
 57. Холм (Новгородска област)
 58. КК Спартак Санкт Петербург
 59. Демјанск
 60. Национален парк Шантарски острови
 61. Рускаја Арктика
 62. Шушенски Бор
 63. ХК Автомобилист
 64. Припишмински Бори
 65. Забајкалски национален парк
 66. Самарска Лука
 67. Спирово
 68. Кесова Гора
 69. Дно
 70. Себешки национален парк
3 SirGoldenBlade
 1. Александар Гришук
 2. Данил Дубов
 3. Александар Петров (шахист)
 4. Алексеј Алехин
4 Ema Trajcevska
 1. Софија Алексеевна
 2. Сергеј Лазарев
5 Simona Trajkoska
 1. Полина Гагарина
 2. Шура (Руски пејач)
 3. Валери Афанасиев
 4. Маргарита Алигер
 5. Фазу Алиева
 6. Ал Алтаев
 7. Александар Бут
 8. Ана Бренко
 9. Марија Белахова
 10. Александра Никитична Аненскаја
 11. Изјаслав I
 12. Лили Ден
 13. Татјана Абрамова
 14. Диљара Идрисова
6 Ina pet
 1. Северна Двина
 2. Алина Кабаева
 3. Федерално собрание (Русија)
 4. Азов
 5. Раскол во Руската црква
 6. Антон Чупков
 7. Наталија Наришкина
 8. Копек
 9. Руско вино
 10. Новоросијск
 11. Патријарх на Москва и на сите Руси
 12. Патријарх Јов Московски
 13. Игнатиј Московски
 14. Патријарх Јоасаф I Московски
 15. Патријарх Гермоген Московски
 16. Петрозаводск
 17. Иван Сусанин
 18. Арзамас (град)
 19. Евгениј Кујвашев
 20. Абакан
 21. Пинега (река)
 22. Југ (река)
 23. Сухона
 24. Мезен (река)
 25. Луга (река)
 26. Мста
 27. Оредеж
 28. Свир
 29. Андома
 30. Раиса Горбачова
 31. Андреј Богољубски
 32. Лажен Димитриј II
 33. Абрам Петрович Ганибал
 34. Василиј Голицин (1643)
 35. Франц Ле Форт
 36. Георгиј Лавов
 37. Макариј, Митрополит Московски
 38. Патријарх Алексиј I Московски
 39. Филарет Дроздов
 40. Руски космизам
 41. Николај Фјодорович Фјодоров
 42. Велики Устјуг
 43. Руски народен танц
 44. Косоворотка
 45. Валенки
 46. Телогреика
 47. Руски дијалекти
 48. Руска чајна култура
 49. Винегрет
 50. Пушкинов дом
 51. Руски Хеликоптери
 52. Бели (остров)
 53. Руски бокс
 54. Руски боречки вештини
 55. Владимир Арсениев
 56. Валериан Албанов
 57. Николај Басков
 58. Олга Бородина
 59. Ирина Архипова
 60. Љубов Казарновскаја
 61. Eлизавета Лавровскаја
 62. Иван Мелинков
 63. Антонина Нежданова
7 Simonka34
 1. Каљазин
 2. Валдајски Иверски манастир
 3. Варзуга (село)
 4. Гдовски Кремљ
 5. Увс Нур
 6. Гатчина
 7. Дербент
 8. Николај Богољубов
8 Velichovskas
 1. Максим Зализњак
 2. Социологија во Русија
 3. Видео-игри во Русија
 4. Витославлици
 5. Јарослављево дворишче
 6. Митишчи
 7. Мончегорск
 8. Находка
 9. Николај Сличенко
 10. Емин Агаларов
 11. Александар Домогаров
 12. Лав Борисович Камењев
 13. Константин Ушински
 14. Петар Чихачов
 15. Наталија Поклонска
 16. Мариински театар
 17. Леонид Хабаров
 18. Николај Кузњецов
 19. Список на рудници во Русија
 20. Галерија на грбови на Русија
 21. Империјална академија на уметноста
 22. Руска академија на науките
 23. Градови херои во СССР
9 Rebeka.s.k
 1. Зинаида Јусупова
 2. Олга Спесивцева
 3. Царска Круна на Русија
10 Kostovska
 1. Варвара Николаевна Рижова
 2. Василица Премудра
 3. Тројца јунаци (цртан циклус)
 4. Слуга (филм од 2019)
 5. Крал и Шут
 6. Снегурочка
 7. Маша и Медо
 8. Сказна за цар Салтан
 9. Петре и волкот
 10. Чебурашка (цртан филм)
 11. Тројцата јунаци и Шамаханската царица
 12. Антониј Погорељски
 13. Враќање на расипничкиот папагал
 14. Мартинко
 15. Пребирливата глувчица
 16. Вероника
 17. Сивиот волк и Црвенкапа
 18. Јуриј Василиевич Беждудниј
 19. Бабушкин
 20. Николај Кољада
 21. Сончаница (филм)
 22. Волгоград - (дополнување)
 23. Лидија Чарска
 24. Марина Цветаева. Страст за Марина
 25. Тројцата јунаци. Витешки потег
 26. Мечка - вар нога
 27. Владимир Сергеевич Антошин
 28. Евгениј Алексеевич Лебедев
 29. Лав Аронин
 30. Сергеј Викторович Долматов
 31. Владимир Викторович Епишин
 32. Виталиј Александрович Чеховер
 33. Страшна приказна
 34. Чудна приказна за д-р Џекил и господин Хајд (филм, 1985)
 35. Владимир Алексеевич Алаторцев
 36. Врвови и корени
 37. Евгениј Алексеевич Стичкин
 38. Жирафа и очила
 39. Патувањето на мравката
 40. Чичко Миша
 41. Си беше еднаш едно куче
 42. Приказна за приказната (цртан филм)
 43. Приказна за бајките
 44. Итрата врана
 45. Врвови и корени (албум)
 46. Парен воз од Ромашков
 47. Тројцата јунаци и морскиот цар
 48. Виктор Корољков
11 Vila Rosa
 1. Генадиј Драч
 2. Надежда Грачева
 3. Дијана Вишњова
 4. Уљана Лопаткина
 5. Анастасија Безрукова
 6. Марија Ларк
 7. Претседателска библиотека Борис Елцин
 8. Академски театар во Тула
 9. Елена Чистилина
 10. Чифир
 11. Сбитен
 12. Кула Русија
 13. Карелиско братство
 14. Музеј на глувчето
 15. Патријаршиски мост
 16. Иродион (Жураковски)
 17. Матилда Кшесинска
 18. Жива играчка
 19. Дедо и внука
 20. Јован (Дубински)
 21. Федерална архивска агенција на Русија
 22. Валентина Мелникова
 23. Софија Никитчук
 24. Јана Доброволскаја
 25. Мачето по име Вуф
 26. Јар (ресторан)
 27. Седмо небо (ресторан)
 28. Тинкоф (пиварница)
 29. Работнички клуб „Зуев“
 30. „Пуин“ (бренд)
 31. Птицата Тари (цртан филм)
 32. Дедо Мраз и летото (цртан филм)
 33. Николас Путвински
 34. Аелита (награда)
 35. Сине Фантом
 36. Животот и невообичаените авантури на Иван Чонкин
 37. Пјатково (Тјумењска област)
 38. Министерство за природни ресурси и животна средина на Русија
 39. Преглед на Русија
 40. Иван Инзов
 41. Министерство за земјоделство (Русија)
 42. Федерална агенција за водни ресурси (Русија)
 43. Светлана Антонова
 44. Список на вулкани во Русија
 45. Балтаи
 46. Тони Иги
 47. Алас (географија)
 48. Александар Серов
 49. Чарски песоци
 50. Волдемар Нелсон
 51. Олег Солдатов
 52. Доктор Емеритус
 53. Лебедово езеро (филм,1968)
 54. Новела Матвејева
 55. Марк Кадин
 56. Федерална агенција за шумарство (Русија)
 57. Федерална агенција за риболов (Русија)
 58. Федерална агенција за минерални ресурси (Русија)
 59. Федерална агенција за етнички работи (Русија)
 60. Прва дама на Русија
 61. Минусинска котлина
 62. Динда (езеро)
 63. Орел (езеро)
 64. Кета (езеро)
 65. Хотели во Санкт Петербург
 66. Гранд Хотел Европа
 67. Куќа Мурузи
 68. Полска градина (Санкт Петербург)
 69. Советски (хотел)
 70. Марк Ермлер
 71. Степан Кузнецов
 72. Тутуновиот капетан
 73. Главната Ѕвезда
 74. Наталија Малаховскаја
 75. Бицевски парк
 76. Татјана Дмитриева
 77. Трговци со шатлови
 78. Анатоли Иванов (музичар)
 79. Ариј Пазовски
 80. Ким Брајтбург
 81. Кинџаџа
 82. Николај Рабинович
 83. Лав Штајнберг
 84. Иван Почекин
 85. Александар Цфасман
 86. Сергеј Теслиа
 87. Миша Рахлевски
 88. Јурис Лаучиќ
 89. Виталиј Безруков
 90. Виктор Борцов
 91. Александра Гончарова
 92. Николај Костромоској
 93. Светлана Криучкова (глумица)
 94. Ана Михалкова
 95. Софија Левитина
 96. Виктор Михајлов (глумец)
 97. Нина Чернова
 98. Александар Антонов (глумец)
 99. Ирина Горбачова
 100. Никита Џигурда
 101. Константин Криуков
 102. Равил Исјанов
 103. Олга Краско
 104. Георги Мартињук
 105. Татјана Карпова
 106. Павел Баршак
 107. Ирина Губанова
 108. Керенка
 109. Степа Бараба
 110. Син автопат (туристичка рута)
 111. Курск кратер
 112. Гасно поле Медвежје
 113. Сергеј Курзанов
 114. Гасно поле Оренбург
 115. Гасно поле Бованенково
 116. Бели (вулкан)
 117. Близнец
 118. Титила
 119. Желтовски
 120. Удина
 121. Зимина (вулкан)
 122. Мутновски
 123. Голаја
 124. Уксичан
 125. Остри
 126. Мајкопски курган
 127. Англо-руска болница
12 Doni12345
 1. Татијанин ден
 2. Фјодор Николаевич Гребењук
 3. Труворово городишче
 4. Ана Пјатих
 5. Соловецки манастир
13 MikasaAckerman10
 1. Институт на руската реалистична уметност
 2. Пирошки
 3. Руска сказна‎‎
 4. Руска мода
 5. Блини
 6. Сирники
 7. Варење (слатко)
 8. Оладји
 9. Западносибирска тајга
 10. Источносибирска тајга
 11. Пирог
 12. Историја на Сибир
 13. Џек Лондон (езеро)
 14. Езеро Красное (Чукотка)
 15. Бросно (езеро)
 16. Лабаз (езеро)
14 Damjan Kirovski
 1. Глеб Калараш
 2. Антон Миранчук
 3. Владимир Говоров
 4. Андреј Рубљов
 5. Анастасија Хитрук
 6. Државен универзитет во Санкт Петербург
 7. Јегор Бабурин
 8. Данил Глебов
 9. Сергеј Лазаревич Лашкарев
 10. Александар Ермилов
 11. Сергеј Василенко
 12. Андреј Дашков
 13. Максим Покровски
 14. Фјодор Иванович Толстој
 15. Андреј Фајт
 16. Агнија Кузњецова
 17. Дмитриј Шостакович
 18. Павел Карасјов
 19. Антон Килин
 20. Анатоли Каширов
 21. Андреј Усачјов
 22. Андреј Макаревич
 23. Антон Сичев
 24. Антон Киреев
 25. Игор Корнеев
 26. Андреј Уваров
 27. Михаил Горевој
 28. Петар Чардинин
 29. Дениз Дорожкин
 30. Андреј Кончаловски
 31. Фјодор Павлович Решетников
 32. Антон Шенфелд
 33. Александар Деревен
 34. Марина Судакова
 35. Олга Горшенина
 36. Наутилус Помпилус (бенд)
 37. Милена Таженова
 38. Викторија Калинина
 39. Кристина Кожокар
 40. Анастасија Суслова
 41. Ана Кареева
 42. Елена Уткина
 43. Анастасија Чаун
 44. Александар Афанасиев
 45. Андреј Мурнин
 46. Гела Засејев
 47. Александар Кокоринов
 48. Васили Тропинин
 49. Никита Медведев
 50. Михаил Меркулов
 51. Александар Зујев (фудбалер)
 52. Кирил Климов
 53. Иван Игнатјев
 54. Јуриј Дјупин
 55. Камил Закиров
 56. Кирил Косарев
 57. Павел Потоцки
 58. Ала Пугачова
 59. Антон Терехов
 60. Игор Школик
 61. Владислав Карапузов
 62. Данил Фомин
 63. Роман Евгенјев
 64. Апти Ахјадов
 65. Игор Лешчук
 66. Андреј Ивашин
 67. Житников
 68. Александар Баширов
 69. Едуард Розовски
 70. Глеб Савченко
 71. Данил Степанов
 72. Евгениј Пешегов
 73. Олег Кожемјакин
 74. Олег Алејник
 75. Камил Мулин
 76. Игор Обухов
 77. Русија на Олимписките игри 1912 година
 78. Масовен глад во Русија (1921-1922)
 79. Список на Руси
 80. Список на руски научници
 81. Павел Громико
 82. Валери Воронин
 83. Иван Јегеров
 84. Андреј Таратукин
 85. Даниел Прен
 86. Изгорени од сонцето 2
 87. Список на руски астрономи и астрофизичари
 88. Игор Сорока
 89. Список на руски воздухопловци
 90. Список на руски научници за Земјата
 91. Валери Гопин
 92. Лев Воронин (ракометар)
 93. Олег Гребнев
 94. Aлексеј Растворцев
 95. Валентин Бузмаков
 96. Александар Ермаков (ракометар)
 97. Олег Кисељов
 98. Алексеј Фокин
 99. Список на руски математичари
 100. Список на руски филозофи
 101. Список на руски спортисти
 102. Список на руски светци
 103. Список на руски биолози
 104. Список на руски шахисти
 105. Список на руски хемичари
 106. Список на руски композитори
 107. Список на руски адмирали
 108. Михаил Викторов
 109. Список на руски писателки
 110. Браќата Карамазови (филм од 1958 година)
 111. Образование во Русија
 112. Здравство во Русија
15 KiviTiki
 1. Василиса Прекрасна (филм од 1977 година)
 2. Историјата на руската анимација
 3. Самовар
 4. Уха
 5. Кулебјака
 6. Бифтек Строганов
 7. Оливие (руска салата)
 8. Растегаи
 9. Окрошка
 10. Расољник
 11. Солјанка
 12. Курник (пирог)
 13. Еманда (езеро)
 14. Лама (езеро)
 15. Кизи (езеро)
 16. Ловозеро (езеро)
16 Gdimovska13
 1. Николај Рубинштајн
 2. IC3PEAK
 3. Плохо
 4. Буерак
17 Анастасија Стојкова
 1. Татјана Николаевна Романова
18 Нијасум
 1. Русизми
19 Марко К.
 1. Список на езера во Русија
 2. Тајмир (езеро)
 3. Ханка (езеро)
 4. Чани (езеро)
 5. Бело Езеро (Русија)
 6. Топозеро
 7. Сегозеро
 8. Имандра
 9. Пјасино
 10. Виктор Корчној
20 EmiliGj
 1. Георгиј Маленков (дополнување)