Прејди на содржината

Википедија:Викикамп Дојран 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
ВикиПроект
„ВикиКамп Дојран 2018“
Уредување во друштво на Риско, маскотата на Вики Клубовите

Викикамп Дојран 2018 е насловен проект на вики кампот кој е организиран од страна на Здржението на граѓани ГЛАМ Македонија. Викикампот оваа година се одржува во Дојран во хотел „Полин“ од 7 до 9 септември 2018 година. Викикампот опфаќа ученици од различна возраст и од различни основни и средни училишта од Македонија, а главната цел на проектот е зголемување на статии и содржини на Википедија на македонски јазик, како и подобрување на постоечките статии на семрежната енциклопедија.

Заедничка фотографија
Заедничка фотографија
Заедничко уредување
Прошетка до црквата Св. Илија
Спремни за предавање
Предавање за фотографија
Предавање за „Напредно уредување“
Утрински физички активности
Во слободно време
Вредните прсти работат навечер
Интервју за локално радио

Програма[уреди извор]

Детален преглед на програмата за Викикампот Дојран 2018 може да се најде на службеното мрежно место за Кампот. Деталната програма вклучува детален опис на задолжителните активности планирани за овој Викикамп, како и дополнителните, спортско-рекреативни и забавни активности. Во прилог, сепак, се наведува грубата програмска шема на Викикампот:

• Петок, 7 септември 2018
- Тргнување од Скопје и пристигнување во хотелот во попладневните часови и сместување
- Почетен курс за Википедија за новите, уредување за Википедијанците (две групи)
- Вечера и слободни активности
• Сабота, 8 септември 2018
- Уредување на Википедија, дополнување и создавање нови статии
- Прошетка во околината и фотографирање
- Уредување на Википедија, дополнување и создавање нови статии
- Краток курс за прикачување фотографии на Заедничка ризница, истовремено втора група: напредно уредување на Википедија
- Заедничка забава
• Недела, 9 септември 2018
- Заедничко уредување на Википедија,
- Заедничка фотографија
- Вики Кампот завршува со ручек, доделување на сертификати и награди за најуспешните, па напуштање на хотелот.

Учесници[уреди извор]

бр. корисничко име статии статус на статија
(Н/П)
Учесници на ВикиКамп 2018
1 Корисник:SirGoldenBlade Протеза,
2 Корисник:Savagamham Скарлорд
3 Корисник:Lil Cale123 Каучук
4 Корисник:Angela vukovska Сатурн (митологија), Змеј, Лилиуокалани,
5 Корисник:Lunarnode Постоење, Змејовите во старогрчката митологија,
6 Корисник:trpchevskaivona Долче & Габана, Баленсијага, Кристијан Диор,
7 Корисник:TrajkoskaI Валентино (моден творец), Фенди, Живанши (модна куќа), Биоград на Море, Дерби,
8 Корисник:MarkoGamer12221 Хоуп Гарбер, Кристофер Клим, Франк Камински, Оскар Де Ла Оја,
9 Корисник:T.atanasovski Тоа (филм),
10 Корисник:Nikolinabogdanovska2004 Бромоводородна киселина,
11 Корисник:teona.risteska04 Кардиоваскуларни заболувања
12 Корисник:hoodfilip Викторија Кент
13 Корисник:kingsmanfilip Сулфуроводородна киселина
14 Корисник:Ema Trajcevska Вера Звонарјова, Список на реки во Србија, Драговиштица, Мери Андерсон, Херман Холерит, Ернесто Лаклау, Михаил Лазарев, Ана Кострова, Ел Лисицки, Ксенија Симонова, Мо-ци ,
15 Корисник:Damjan Dojcinovski Тур де Франс 2016, Емануел Боатенг (Фудбалер, роден во 1994), Роџер Марти, Иаго Аспас, Пионе Систо, Марк Бартра, Курт Зоума, Бен Фостер0(фудбалер), Микел Рико, Јордан Авеи ,
16 Корисник:Damjan Petreski Сони Ролинс, Лусија Кимани, Фатих Терим, Москино, Муса Узунлар,
17 Корисник:Simona Trajkoska Дамир Шолман, Дино Дворник, Милица Павловиќ, Фердинанд Ритер вон Хебра, Сидни Ланиер, Едуард Асадов, Зеро Мостел, Вирна Лиси, Патријарх, Дмитри Ивановски, Мартинус Бејеринк, Оптички микроскоп,Катерина Бабан, Ажуриран статус (филм), Paper Towns (film), The Kissing Booth,
18 Корисник:Mario Stamenkoski Серхио Постиго, Мурат Јилдирим (глумец), Борха Мајорал, Емре Мор, Матео Гундузи, Ренато Аугусто, Џејсон Татум,
19 Корисник:Ina pet Абебе Бикила, Јаков Тумаркин, Делила Хатуел, Месерет Дефар, Мина, Нотингем, Бела Торн, Бат (Самерсет), Западна Морава, Романса (поезија), Хаиле Гебрселаси, Таранто, Салерно, Мишел Виламс,
20 Корисник:Krstevska123 Калина Ковачевиќ, Марија Каран, Весна Чипчиќ, Марија Вицковиќ, Душан Војновиќ, Тамара Алексиќ, Горан Букилиќ, Александра Јанковиќ (глумица), Андрија Милошевиќ, Мирослав Беловиќ, Камионџии, Ненад Окановиќ, Манастир Жича, Бојана Бамбиќ, Катарина Живковиќ, Татјана Бељакова, Иван Ивановиќ - Џус
21 Корисник:dimkovskamarta Глорија Гејнор, Оскар (фудбалер), Алекс Сонг,
22 Корисник:ilievski.a Стефан Лив, Џејмс Хилтон,
23 Корисник:Velichovskas Хали Марија Бери, Бигфут, Жорж Пјер Сера, Ѕвер од улицата Брај, Ричард Вилијам, Чудовиште од Големата Раседна Долина, Џерзиски ѓавол, Раул Дифи, Драган Манце, Чудовиште од островот Канви, Трунко, Морски епископ, Луска,
24 Корисник:Velickovicsi Грејси
25 Корисник:Nani2568 Кревет, Свиткување на лажица‎, Рептоиди, Чупакабра, Речен диносаурус,Рогат зајак, Ров (криптид), Емела-нтоука, Мухуру, Мокеле-мбембе, Хипекве, Унктехи, Убиец 9 февруари, Вајанапанапа (пештера), Закатон, Проколнета куќа,
26 Корисник:Tase.318 Жил Јанеш, Човек зајак, Атакамски скелетон,
27 Корисник:doni12345 Брик (едреник), НЛО видувања во Канада, Гуштер од островот Ванкувер,
28 Корисник: Bogdanovicm Луѓе-сенки, Мухночва, Крионика, Топчеста молња, Летечка чинија, Фигури Акамбаро, Билокација, Блоп, Алигатори од канализацијата, Илкли Мур, Мери Кинг застој, НЛО инцидент во Олдерни, Морстаунски НЛО, Глен и Беси Хајд, Уфингтонски бел коњ, Силване Манзи, Серпопард, Сару, Серпопард , Ста, Стоа (криптид), Диравонг, Кадборосаурус, Гамбо, Мораг Агиски, Амали, Подводен НЛО, Полтергајст, Сала Вардлеј, Вајанапанапа, Велшки НЛО инцидент
29 Корисник:Jokii206 Бимбаша, Делибаша, Булук-паша, Раптор од Оклахома, Раптор од Џорџија, Њујоркшки птеросаурус, Асура,
30 Корисник:Sofka.01 Беловата вештерка, Ирански календар, Шамп, Воена морнарица, Секвенца, Брајтон и Хоув, Питерборо, Судански птеросаур, Тацелвурм, Чудовиште од Мурманск,Ситара, Наследување, Еачи, Даху, Органа, Лутон, Кантри-музика, Браун Лејди, Ветертоунски духови, Дворец Лесли,
31 Корисник:Simonka34 Ранет Бизон, Везер (река во Франција), Марк Вебер, Мерцедес гран при, Јерен, Нгубу, Нгани-Вату, Нзефу-Лои, Нсанга, Јого-Нини, Јети,Исие, Ипилија, Инканијамба, Игуанодон од Нова Гвинеја, Иранска забеста птица, Ѕвер од Екмур, Голема птица, Панамско чудовиште, Планински Бумер, Попобова , Птеросурус од Западна Вирџинија, Птеросаурус од Минесота, Птеросаурус од Џорџија, Птеросаурус од Крит, Творест мајмун, Чудовиште од Арика, Чудовиште од Боеско езеро, Алтруизам, Современа уметност, Паул Брајтнер, Зуијо-Мару труп, Лагарфљотски црв, Науелито, Огопого, Чудовиште од островот Хук, Страшните приказни на Маша, Фиќа и Феѓа,
32 Корисник:FabLela Нос, Аја Напа чудовиште, Лариосауро, Ахул, Змеј од Бросно, Бенгалци, Сувлаки
33 Корисник:bose2899 Рибарски брод, Сарај (турцизам), Кијамет
34 Корисник:Baek147 Африкански раптор, Чудовиште Вадакила,
35 Корисник:Banja147 Вео, Гасматански сауропод,
36 Корисник:Ivka55 Сол (појаснување), Птеросаурус од Манаус, Зелена анаконда (криптид), Гротсланг ‎,
37 Корисник:anastasija123 [[]]
38 Корисник:Kalan Wiki Даичи Хара, Масатоши Накајама, Роберт Фалкон Скот, Густав Нахтигал, Роберт Фалкон Скот, Норвежаните, Класична гитара, Тимпан, Фуга (музика), Тимпан, Полифонија,
39 Корисник:Wildwolf10 Абебе Бикила, Хироказу Каназава, Теодор Русо, Томас Бевик, Франсеск Ферер, Александар Родченко,
40 Корисник:Fcb king Лидија Рупник, Нури Шахин, Базилдон, Брајтон , Казахтанска тенге, Вацлав Клаус, Кари Чапман Кет, Готхолд Ефрајм Лесинг, Хуго Вивинг,
41 Корисник:nedanoski Долина,
42 Корисник:Kole23 Борис Грегорка, Терујуки Оказаки, Вирџинија Апгар,
43 Корисник:theace1234 Оптички микроскоп,
44 Корисник:Wiki Pavel Ричард Берд
45 Корисник: Ilijashtrkovski [[]]
46 Корисник:Anegogo Шемс Тебризи, Сателит Црн витез

Појаснување:

Н означува 'нова статија'
П означува 'проширена статија'

Контакт[уреди извор]

Повеќе информации можете да добиете со непосреден контакт со ГЛАМ Македонија преку испраќање порака на електронската пошта: glammacedonia@gmail.com или посета на службеното мрежно место за Кампот, како и контактирање на одговорните корисници на Википедија за овој проект: Виолетова, MB, Gordi.

Надворешни врски[уреди извор]