Прејди на содржината

Википедија:Викикамп Берово 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
ВикиПроект
„ВикиКамп Берово 2017“
Снежни радости
Од посетата на женскиот манастир
Од слободните активности
Физички активности
Од заедничката забава
Од слободните активности

Викикамп Берово 2017 е насловен проект на вики кампот кој е организиран од страна на Здржението на граѓани ГЛАМ Македонија. Викикампот оваа година се одржува во Берово во хотел „ВИП“ од 15 до 17 декември 2017 година. Викикампот опфаќа ученици од различна возраст и од различни основни училишта од Македонија и главната цел на проектот е зголемување на статии и содржини на Википедија на македонски јазик, како и подобрување на постоечките статии на семрежната енциклопедија.

Програма[уреди извор]

Детален преглед на програмата за ВикиКампот Берово 2017 може да се најде на службеното мрежно место за Кампот. Деталната програма вклучува детален опис на задолжителните активности планирани за овој ВикиКамп, како и допилнителните, спортско-рекреативни и забавни активности. Во прилог, сепак, се наведува грубата програмска шема на ВикиКампот:


• Петок, 15 декември 2017
- Тргнување од Скопје и пристигнување во хотелот во попладневните часови и сместување
- Почетен курс за Википедија за новите, уредување за Википедијанците (две групи)
- Вечера и слободни активности
• Сабота, 16 декември 2017
- Уредување на Википедија, дополнување и создавање нови статии
- Прошетка во околината и фотографирање
- Уредување на Википедија, дополнување и создавање нови статии
- Краток курс за прикачување фотографии на Заедничка ризница, истовремено втора група: напредно уредување на Википедија
- Заедничка забава
• Недела, 17 декември 2017
- Заедничко уредување на Википедија,
- Заедничка фотографија
- Вики Кампот завршува со ручек, доделување на сертификати и награди за најуспешните, па заминување за Скопје

Учесници[уреди извор]

бр. корисничко име статии статус на статија
(Н/П)
Учесници на ВикиКамп 2017
1 SirGoldenBlade Сабија,
2 Marija Andevska Шафран, Иван Шишман, Манго Парк, Нахед Хатар, Конзервирање,Корморан,Јапонска кујна,Срем, Танкер, Тим Рот, Бенџо
3 Teona Mladenovska Андреј Бели, Алис Манро, Данте Габриел Росети, Софија Палеологина, Мери Кингсли, Фратар Јулијан
4 BestorLeague 707-ми Баталјон за посебни мисии, СДУ специјална единица, ЏТФ2 специјална единица
5 RainbowLlamas666 Акваман, Басилиск (митолошко суштество),Блур (бенд), Докторот (Доктор Ху)
6 Ilina dineva Анри Русо,Елија Флацила,Шардоне, Салата, Клин, Пјер Жозеф Прудон
7 YoungThug Зимски спортови, Сончева енергија, Сос, Катана, Мајонез.
8 Bogdanovicm Термес, Вибрафон,Праисториска уметност дополнување, Келтска Уметност, Вермут, Кинеска митологија, Один, Пештера Ласко, Алтамира, Боздоган, Сабја, Топ, Разединителено нарушување на личноста, Зета Вуду
9 Simonka34 Слободан Бештиќ, Јасмина Аврамовиќ
10 Velichovskas Горан Гоциќ, Здравец
11 Nani2568 Јунона дополнување, Рана келтска уметност, Питија, Вкус
12 Sofka.01 Јунона, Нечиста крв
13 Kristijan14 Јунона дополнување,
14 Anegogo Јунона дополнување,
15 FabLela Купидон, Јунона дополнување
16 Jokii206 Јунона дополнување
17 Martinsto
18 Bojsa23 Јунона дополнување
19 Kalan Wiki Ники Лауда, Клен, Стрелаштво, Асафа Пауел, Боб дополнување, Алфред Маршал, Јуре Каштелан,
20 Fcb king Скијачки скокови, Нордиско скијање, Џон Кери, Полски злоти, Табу, Лира (музички инструмент), Вулкано, Безалкохолен пијалак, Џејмс Макферсон, Хосни Мубарак, Кристијан Вулф
21 Wiki Pavel Колибри, Меч
22 TheAce1234 Пијалак, Фока, Морска крава,Азот диоксид
23 Viksa Wiki Даглас Мосон
24 Ina pet Ехидна (митологија), Токиски Залив, Шон Мендес, Електра, Ален Делон, Хариет Мартино, Стефан Ласме, Тамбов, Камила Кабело, Кизилкум, Гистав Доре, Вивијан Фукс, Андре Масон, Боксит
25 SimonaMusBas Бурчин Терзиоглу, Неправда акорди, Илкер Калели, Реља Поповиќ, Николија Јованович, Стефан Цвијович, Јала Брат, Гп, Боби Битбокс, BonnoTV, Стефонатор, Давид Блек, Андреј прави влогови, Атаберк Мутлу, Бамбо, Елчин Сангу
26 Ema Trajcevska Јан Вермер, Алп Арслан, Сезарија Евора, Јасна Шекариќ, Мила Јовович, Џорџ Вудкок, Жена, Жозе Сарамаго
27 Mihaela Zdravkovska Предзнак (музика), Џон Апдајк, Рагби, Карим Абдул Џабар, Амадео Авогадро, Паул Алберт Гордан, Бан Ки Мун, Суспензија
28 Damjan Dojcinovski Мартин Шкртел, Глен Милер, Костас Варналис, Лив Улман, Даниел Нарсис, Counter-Strike: Global Offensive, Снори Стурлусон, ФК Леванте, Бахаизам,Копа Америка, Иван Зајц, Хајке Дрехслер, Родион Шчедрин, Џон Аберкромби, Алфред Тенисон, Бил Мари, Меџик Џонсон, Бомба, Симпсонови, Пол Роџерс, Пола Ретклиф, Ерскин Колдвел, Вилард Гибс, Туба, Ибн Батута,
29 Teodora Stojanovska Клод Лорен, Донован Бејли,Алексис Карел,Викторија и Алберт Музеј
30 Krstevska123 Макс Ернст, Леон Валрас,Горски Котар, Тристан Цара, Карл Попер
31 SkenderskaE Fifth Harmony, Перо Зубац
32 Ganga11
33 Ana3130
34 Acka11
35 Kaladjiska
36 Victorius1609
37 Тодор Соколов Основи на меѓународното хуманитарно право,Лигавка,Индустриски подем на Европа, Тежина на телата, Исламска верска заедница и другите верски заедници во Македонија, Загадување и заштита на животната средина, Пиктографско писмо, Масти и масла, Череп на мозок, Литературата на Персијците, Џон Бул
38 M.blagoevski Флојд Лендис, Лоенгрин, Македонија во Првата половина на XIX век, Карактеристични подрачја изложени на земјотреси и вулкани,последици и влијанието врз животот на луѓето,
39 Iliketraktori Интерстелар (филм), Мичиу Каку
40 Ttemelkovska Нивеа
41 Stojkovska a Валкира (опера), Ефикасност
42 Mehmedadela22
43 Kalamadevska2002
44 Jovanovikj Мечување, Борење, Чешка круна,Видови музички инструменти, ренесанса и хуманизам, Злонамерен софтвер и заштита од него,
45 Jtasevski123 Бакарди Бризер,Потекло на музиката и нејзиниот развиток
46 Vladica22222 Мичел Доналд,Џаба Џигаури
47 Ilijashtrkovski Џексептикај, Фин Вулфхард
48 lhadjievska
49 Gjorgjievska05 Жед
50 Kitanovska15
51 blue_dog1 Табла
52 Delfina Grozdanovska Веслање
53 kdelimitova Пита (леб), Летечки килим
54 Blazevska103
55 Ivana22345 Харибо, Го, Гума

Појаснување:

Н означува 'нова статија'
П означува 'проширена статија'

Контакт[уреди извор]

Повеќе информации можете да добиете со непосреден контакт со ГЛАМ Македонија преку испраќање порака на електронската пошта: glammacedonia@gmail.com или посета на службеното мрежно место за Кампот, како и контактирање на одговорните корисници на Википедија за овој проект: Виолетова, MB, Gordi и Matilda Bajkova.

Надворешни врски[уреди извор]