Википедија:ВикиПроект Железнички станици во Република Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Проект за евиденција на железнички станици и стојалишта во Република Македонија.

Задачи[уреди извор]

 • Создавање на статии никулци за секоја железничка станица и секое стојалиште во Република Македонија посебно со прикажување на географската положба на картата на Република Македонија
 • Создавање на нова svg карта како позадина со впишување на железничката мрежа низ Република Македонија
 • Надополнување на информациите за секоја железничка станица и секое железничко стојалиште посебно
  • намена
  • година на градба
  • тип на градба
  • колосеци
  • опременост
  • превоз на патници
 • Создавање на галерија на слики за секоја железничка станица посебно
 • Оддалеченост во километри од Скопје или од поголемите градови
 • Возен ред, согласно службената објава на Македонски железници

Портал[уреди извор]

 • Создавање на портал за железнички транспорт во Република Македонија

Предлошки[уреди извор]

 • {{ЖС-Македонија-никулец}}, означување на статии никулци за железнички станици и стојалишта
 • {{Location map}}, служи за означување на географската положба на картата

Предлошки за возни редови

Категории[уреди извор]

Категорија:Железнички станици во Македонија

Регистрирани учесници во проектот[уреди извор]

 1. --brest (разговор) 17:35, 17 март 2009 (UTC)