Викесланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кнежевство Викесланд
Микродржава
VikeslandFlag.jpg
Знаме
Vikesland Arms.jpg
Грб
Moто: Freedom, Equality and Strength
(Македонски: Слобода, еднаквост и отпорност)
Статус Сегашна
Членство 25
Основана 2005
Водство Принц Кристофер I (Кристофер Бери Џозеф Бејете)
Државно уредување Уставна монархија
Јазик Англиски
Валута Викесландска круна
Валутен код VC

Кнежевството Викесланд (англиски: Principality of Vikesland) е микронација сместена во Манитоба, Канада.[1] Основана е од Кристофер Бери Џозеф Бејете т.н. Принц Кристофер I и има три завземени територии, од која едната (позната како „Кралски ранч“ The Royal Ranch) има површина од 650.000 m²).


Викесланд не е сецесионистичка микронација и основана е со целта дека нема да прогласува никаков суверенитет од било која држава. Има два државни празника кои се уникатни. Едноит е „Втотата ноќ на вештерките“ (првата сабота од декември) и празникот на Денот на Декларацијата (празник од 1 до 4 јули, денот кога е основана).

Извори[уреди | уреди извор]

  1. John Ryan, George Dunford & Simon Sellars (2006). Micronations. Lonely Planet. стр. p90-93. ISBN 1-74104-730-7. 
Принцот Кристофер I